Apple yeni telefon modelleri için gün sayıyor. iPhone 15 adıyla çıkması beklenen birkaç farklı model olarak duyurulması planlanan yeni telefonların bazı özellikleri ise çoktan internete sızdı. İşte yeni iPhone'ların öne çıkan muhtemel özellikleri...

Yeni ChatGPT 'yüz ifadelerinden duyguları okuyabiliyor Yeni ChatGPT 'yüz ifadelerinden duyguları okuyabiliyor

iPhone 15'e daha birkaç ay var, ancak Apple'ın iPhone serisiyle ilgili sırları saklaması zor çünkü işin içinde çok sayıda farklı tedarikçi var ve bunlardan bazıları bilgi sızdırıyor. İki adet 6.1 inç iPhone ve iki adet 6.7 inç iPhone olmak üzere iPhone 14 modelleriyle aynı boyutlarda toplam dört iPhone 15 modeli bekliyoruz. 6.1 inçlik iPhone'lardan biri standart iPhone 15 olurken, 6.7 inçlik modellerden biri iPhone 15 "Plus" olacak. Diğer 6.1 ve 6.7 inçlik iPhone'lar ise daha üst düzey ve daha pahalı "Pro" modeller olacak.

iPhone 14 serisinde olduğu gibi, ekstra maliyete değmesi için en iyi özellikler iPhone 15 Pro modellerine ayrılacak.

Şimdiye kadarki söylentiler, tüm iPhone 15 modellerinde Lightning bağlantı noktası yerine bir USB-C bağlantı noktası bekleyebileceğimizi ve Dinamik Ada'nın iPhone 15 Pro ve Pro Max'e ek olarak iPhone 15 ve iPhone 15 Plus için de mevcut olacağını gösteriyor. Bu da Apple'ın iPhone X'ten bu yana amiral gemisi iPhone serisinde kullandığı çentiği daha şık ve daha az müdahaleci bir tasarım için kaldıracağı anlamına geliyor.

Apple, geliştirilmekte olan kendi modem yongaları henüz hazır olmadığı için yeni cihazlarda Qualcomm modem yongalarını kullanmayı planlıyor. Standart iPhone 15 modelleri, iPhone 14 Pro modellerinde bulunan A16 çipine yükseltilirken, iPhone 15 Pro modellerinde daha hızlı ve daha verimli 3 nanometre A17 çipleri kullanılacak. 

Pro modellerde ayrıca titanyum çerçevelere, daha ince çerçevelere ve daha kavisli cihaz kenarlarına sahip bazı küçük tasarım değişikliklerine geçilmesi ve iPhone 15 Pro Max'in gelişmiş yakınlaştırma yetenekleri için periskop lens teknolojisine sahip olması bekleniyor.

iPhone 15 modellerinde fiyatlandırmanın aynı kalması, standart giriş seviyesi 6,1 inç cihazın 799 dolardan ve 6,7 inç iPhone 15 Plus'ın 899 dolardan başlaması bekleniyor.

Söylentiler, iPhone 15 modellerinin iPhone 14 modellerine benzeyeceğini, ancak ekrandaki delik kesiminin tüm seriye yayılacağını gösteriyor. Bu da tüm iPhone 15 modellerinde çentik olmayacağı, bunun yerine iPhone 14 Pro modellerinde tanıtılan Dinamik Ada'nın benimseneceği anlamına geliyor.

Mağazada büyük bir tasarım değişikliği olmadığı için Apple dört model sunmaya devam edecek: 6.1 inç iPhone 15, 6.1 inç iPhone 15 Pro, 6.7 inç iPhone 15 Max ve 6.7 inç iPhone 15 Pro Max. "Pro" modeller daha üst düzey özelliklere sahip olacak ve daha pahalı olacak, standart iPhone 15 modelleri ise daha ucuz olacak.

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus için tasarım farklılıkları arasında Lightning portu yerine USB-C portu ve çentikten Dinamik Ada'ya geçiş yer alacak.

Bir söylenti, iPhone 15'in 6,1 inç yerine 6,2 inç boyutunda olabileceğini öne sürdü, ancak Apple'ın bu değişikliği neden yaptığı net değil. Bilgiler, kılıf üreticileri tarafından yeni cihazlar için kılıflar oluşturmak üzere kullanılan bir CAD çizimine dayanıyordu ve bu kadar küçük bir farkın kılıf tasarımını etkilemeyeceği için bazı verilerin yanlış olması mümkün.

Editör: Tuncer Kalaycı