Twitter'dan yapılan açıklamada, bazı içerik oluşturucuların, şirketin elde ettiği reklam gelirlerinin bir kısmını almaya hak kazanacağı bildirildi. 

İzmit Körfezi’nde biyoçeşitlilik araştırılıyor İzmit Körfezi’nde biyoçeşitlilik araştırılıyor

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım ağlarından Twitter, META'nın yeni metin tabanlı uygulaması Threads'in piyasaya sürülmesinin ardından kullanıcıları elde tutmak için farklı bir uygulamaya başlattı. 

Buna göre şirket, elde ettiği reklam gelirlerinin bir kısmını artık Twitter kullanıcıları ile paylaşacak. 

Ancak Twitter, içerik oluşturucuların pastadan pay alabilmeleri için son 3 ayın her birinde iletilerinin en az 5 milyon görüntüleme almış olmasını, doğrulanmış (Mavi rozetli) hesap kullanıcısı olmalarını ve Stripe ödeme hesabına sahip olmaları gerektiğini duyurdu. 

İçerik üreticilerin son üç ayın her birinde iletilerinin en az beş milyon görüntüleme almış olması, doğrulanmış hesap kullanıcısı olmaları ve Stripe ödeme hesabı sahibi olmaları gerekiyor

 Twitter 

Twitter, içerik oluşturucularını platforma çekmeye çalışıyor. 

Keza şirket sene başında, kullanıcıların platformda paylaştıkları içeriklerine ücretli abonelik sunma imkanı da tanımıştı. 

Geçen yıl ekim ayında Twitter'ı 44 milyar dolara satın alan dünyanın en varlıklı iş insanı Elon Musk, tüm abonelik gelirinin içerik oluşturuculara aktarılacağını dile getirmişti. 

Musk geçen ay yaptığı bir açıklamada, içerik oluşturucular için ilk ödeme bloğunun toplam 5 milyon dolar olacağını söylemişti.

Platformun en çok takip edilen sayfalarından "Internet Hall of Fame", perşembe günü 107 bin 274 dolar tutarında bir ödeme yaptığı bilgisini paylaştı.

Ayrıca şirket, perşembe günü bazı kullanıcılara gönderdiği e-postada, elverişli (uygun) içerik oluşturucuların gelecek üç gün içinde reklam gelirlerinden paylarını alacaklarını belirtti.

Uygulamanın, Twitter'ın içerik oluşturuculara yönelik para kazanma programının ilk adımı olduğu belirtilse de küçük çaplı içerikler üreticiler, eşiğin para kaznamak için çok yüksek tutulduğundan şikayetçi oldu.

Editör: Tuncer Kalaycı