Sıcak hava dalgasının etkisi altına giren Avrupa'da pek çok yerde hafta sonunda sıcaklığın 40 derecenin üzerine çıkması bekleniyor. Geçen ayın tarihin en sıcak Haziran ayı olarak kayıtlara geçmesinin ardından, Temmuz'da da rekor sıcaklıklar bekleniyor.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), hafta sonunda Avrupa'da şimdiye kadar ölçülmüş en yüksek sıcaklıkların meydana gelebileceğini duyurdu. Buna göre Sicilya'da 48 derece sıcaklık olabileceği tahmin ediliyor. Şimdiye kadar Avrupa'da ölçülmüş rekor sıcaklık yine Sicilya'nın Floridia bölgesinde olmuş, 2021 yılında burada 48,8 derece ölçülmüştü.

İtalya'da sıcak hava dalgası günlerdir etkili oluyor. Yunan Mitolojisi'nde ölülerin dünyasına giden kapıda bekleyen çok başlı köpek Kerberos'un adını taşıyan sıcak hava basıncı yüzünden Sardunya başta olmak üzere 40 derece eşiği aşıldı. Kentlerde belediyeler en yüksek alarm seviyesine geçildiğini duyurdu. ESA, önümüzdeki hafta İtalya'da maksimum sıcaklıkların yaşanacağını, Sardunya'da 47, Sicilya'da da 48 derecenin beklendiğini duyurdu.

İspanya'da da, ülkenin güney bölgesinde ve Kanarya Adaları'nda aşırı sıcaklar nedeniyle kırmızı alarm verildiği bildirilirken, Endülüs'te de sıcaklığın 40 derece civarında olacağı uyarısı yapıldı. İlk sıcak hava dalgasını geride bırakan İspanya'nın Endülüs ve Murcia bölgelerinde, geçtiğimiz günlerde sıcaklık 45 dereceye yaklaşmıştı. 

Yunanistan'da da bugün başkent Atina'da 41 derece sıcaklık beklenirken, Kültür Bakanlığı aşırı sıcak olması beklenen kimi kentlerde tahminlerin tutması halinde turistik yerlere girişlerin belli süreliğine durdurulması kararı aldı. Kimi belediyeler klimalı merkezlerde, ihtiyaç duyanlar için istirahat etme imkanı sağlıyor. Yunan makamları özellikle yaşlılar ve çok su ihtiyacı olan çocuklar ile birlikte ev ve yaban hayvanlarının da unutulmaması yönünde uyarıda bulundu.

Tabip Odaları endişeli: Robot değil, hekimiz Tabip Odaları endişeli: Robot değil, hekimiz

Türkiye'de de Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bu hafta başlayan hava sıcaklıklarının dört ila altı derece artacağını duyurmuş ve özellikle kronik rahatsızlığı olanlarla yaşlıları, kendilerini korumaları yönünde uyarmıştı. Kurum, 11-16 Temmuz'da bazı kentlerde sıcaklık rekorları beklendiğini belirtirken, ısının İzmir'de 40, Antalya'da 43, Adana'da 42, Diyarbakır'da da 41 derece olabileceğini bildirdi. Anadolu Ajansı'na (AA) konuşan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek ise aşırı sıcakların bazı kentlerde bugün, bazı kentlerde ise Cumartesi günü pik yapmasını beklediklerini söyledi.

Uzmanlar ne öneriyor?

Hekimler, böylesi aşırı sıcak havalarda, özellikle ögle saatlerinde dışarıda olunmamasını ve mümkünse dinlenmek için bir öğle molası verilmesini tavsiye ediyor. Ayrıca bol bol su tüketilmesi ve bu havalarda alkol tüketilmemesini de tavsiye eden uzmanlar, alkolün aşırı sıcaklarda kalp damar rahatsızlıklarına yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Editör: Tuncer Kalaycı