Silivri'deki Marmara Cezaevi'nde tutuklu bulunan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay milletvekili Can Atalay, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un açıklamasıyla ilgili, "Adalet Bakanı’nın açıklaması tüm hukukçular için kulaklarına inanılamayan bir an olmuştur. Adalet Bakanı ya hukuki durumu bilmiyor yahut kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor." dedi.

Medyascope yayının sorularını yanıtlayan Atalay, "Adalet Bakanı’nın açıklaması tüm hukukçular için kulaklarına inanılamayan bir an olmuştur. Adalet Bakanı ya hukuki durumu bilmiyor yahut kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor. İkisi de çok vahim ihtimallerdir. Üçüncü ihtimal ise yüksel yargıyı olmayacak işleri oldurtmaya çalıştığıdır ki bu en vahimi… Demokrasi bir bütündür, bölünemez. Millet iradesi bölünemez. Bir an önce hukukun gereği yerine getirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Ben dahil kimse sorumluluktan kaçamaz Erdoğan: Ben dahil kimse sorumluluktan kaçamaz

Atalay'ın tutukluluğuyla ilgili geçen hafta bir açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konunun "Adalet Bakanlığı'nın uhdesinde olmadığını" söylemişti.

Tunç, "Onunla ilgili yargı süreci devam ediyor. TBMM Başkanlığı'na başvurular var. Bu başvurular neticesinde elbette yargı süreciyle ilgili Meclis Başkanlığı gelen cevaplara göre hareket edecektir. Adalet Bakanlığı'nın uhdesinde değil." demişti.