DEM Parti'den açıklama: Bu karar IŞİD lehine verilmiştir DEM Parti'den açıklama: Bu karar IŞİD lehine verilmiştir

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliye dilekçesinin halen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında bekletildiği belirtildi. Avukat Deniz Özen, "Can Atalay’ın tutuklu olduğu her gün hak ihlalidir" dedi.

14 Mayıs seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Gezi tutuklusu Can Atalay, Anayasa hükümlerine rağmen 48 gündür tahliye edilmedi.

Cumhuriyet gazetesine konuşan Atalay’ın avukatı Deniz Özen, "Tahliyesine yönelik olarak Yargıtay’a dilekçe verdik. Aradan 1 ayı aşkın bir süre geçmiş olmasına karşın bugüne kadar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bizim tahliye talepli dilekçemiz hâlâ Yargıtay 3. Ceza Dairesine iletilmedi. Dilekçemizin ilgili yere iletilmemesinden dolayı da konuyla ilgili olumlu ya da olumsuz karar verilemiyor" ifadelerini kullandı.

‘GEÇMİŞTE ÖRNEKLERİ VAR’

Söz konusu durumun Türkiye’deki örneklerini anımsatan Özen, “Bu durum ne yazık ki Türkiye’de ilk kez yaşanmıyor. Mustafa Balbay, Enis Berberoğlu, Sebahat Tuncel ve Ömer Faruk Gergerlioğlu gibi birçok örnek var. Cezaevindeyken milletvekili seçilen birçok isim oldu, Anayasa Mahkemesi bir kişinin milletvekili seçildikten sonra cezaevinde tutulmasının hukuka aykırı olduğu yönünde karar verdi ve serbest bırakıldılar. Tüm bu örneklere karşın Atalay’ın henüz tahliyesi gerçekleştirilmedi. Atalay’ın tutuklu bulunduğu her bir gün de hak ihlalidir” dedi.

‘YURTTAŞIN KENDİ ÇABALARIYLA YARALARINI SARMASINA İZİN VERİLMİYOR’

Atalay’ın Hatay’dan milletvekili seçildiğini ve seçmen iradesine saygı duyulması gerektiğini ifade eden Deniz Özen, "Hatay depremden en çok etkilenen illerin başında geliyor. Hatay halkı Can Atalay’ı milletvekili seçti. Ancak yurttaşın kendi çabalarıyla kendi yaralarını sarma gayretine dahi izin verilmiyor" diye konuştu.

Editör: Tuncer Kalaycı