Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi yönetimindeki değişikliklerin ardından faiz politikalarında da değişime gidileceğine yönelik iddialarla ilgili değerlendirmede bulundu.

Kıbrıs ve Azerbaycan ziyaretleri dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Bazı arkadaşlar 'Cumhurbaşkanı faiz politikalarında ciddi bir değişime mi gidiyor' gibi bir yanılgının içine düşmesin. Ben burada aynıyım. Ama Hazine ve Maliye Bakanımızın şu andaki düşüncesi noktasında, biz tabii kendisine burada atacağı adımları süratle, rahatlıkla Merkez Bankası'yla beraber atmasını kabullendik, 'Hayırlı olsun' dedik ve bu şekilde de enflasyonu tek haneye düşürmekteki kararlılığımızı da bildirdik" dedi.

Erdoğan'dan Özel'e: Kapımız açık, konu çok! Erdoğan'dan Özel'e: Kapımız açık, konu çok!

Erdoğan, "Bunu neye dayanarak söylüyoruz? Biliyorsunuz Başbakanlığım döneminde biz (enflasyonu) tek haneye düşürdüğümüzde faiz 4,6'ydı, enflasyon da 6,2'ydi. O zaman yine tabii bu işleri beraber yaptık ve şimdi de Sayın Bakanımıza bunları söyledik, aynı şekilde bunu birlikte yapmalıyız. Biz o zaman 'düşük faiz, düşük enflasyon' teorisiyle çalıştık. Şimdi de aynı anlayışla çalışıyorum, aynı düşüncedeyim ve bu şekilde bunu başarabiliriz diye inanıyorum" diye ekledi.

Asgari ücret ve memur maaşı zamları

Erdoğan asgari ücret zammı konusunda ise  "Asgari ücret noktasında da biz kesinlikle işçimizi yine enflasyona ezdirmeyeceğiz. Asgari ücrette de elimizden gelen gayreti göstereceğiz. İşçimiz bu noktada rahat olsun, huzurlu olsun. Şu anda çalışmalar yapılıyor, bir an önce de inşallah kararı vereceğiz" dedi.

En düşük memur maaşının 22 bin lira olacağı yönündeki vaadi de hatırlatılan Erdoğan, "Memur maaşlarına ilişkin adım da zaten Temmuz ayındaki görüşmelerde atılacak" ifadesini kullandı.

"CHP bizi ilgilendirmez"

Ana muhalefet partisi CHP'deki değişim tartışmalarıyla ilgili bir soru da yöneltilen Erdoğan, "O partinin ne kaptanıyım ne güverte lostromosuyum. Ben Ak Parti'nin kaptanıyım, bana Ak Parti'yi sorun. Onu da Kılıçdaroğlu'nu yakaladığınızda ona sorun. Yani onlarda kaptan ne yaptıysa yaptı zaten, gemi şu anda bordasından çok kötü çarptı. Her şey ortada. Kiminle yarışıyor, kiminle ne yapıyor, bizi hiç ilgilendirmez" dedi.

İsveç konusunda olumlu sinyal yok

İsveç'in NATO üyeliği konusundaki krizin aşılması için yürütülen çalışmalarla ilgili de konuşan Erdoğan, mevcut şartlarda önümüzdeki ay Litvanya'da yapılacak NATO zirvesinde bu sorunun çözülebileceğine dair bir beklenti içine girilmemesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yarın (çarşamba) Başdanışmanım Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç İsveç, Finlandiya, NATO heyetiyle Daimi Ortak Mekanizmanın dördüncü toplantısını yapacak. Onlara da şimdiden bu mesajı verecek: 'Yani Cumhurbaşkanımızın kanaati budur, kesinlikle Vilnius'ta çok daha farklı bir şey beklemeyin'" dedi.