Milletvekili adaylarını farklı kentlerde düzenlenen etkinlikler ile tanıtan TİP, Ankara'da da yurttaşlarla bir araya geldi. Başkentteki adayların tanıtıldığı toplantıda konuşan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, seçimlere katılmanın riskli olup olmadığı yönünde gelen sorulara, geride kalan döneme işaret ederek "En büyük risk TİP’siz bir Meclis olmasıdır" dedi.

Yenimahalle'deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlenen aday tanıtım toplantısı, TİP'in "Türkiye'nin kırmızı çizgileri" diyerek tarif ettiği seçim bildirgesinin okunmasıyla başladı. Adayların tanıtımı salonda coşkulu alkışlarla karşılık bulurken, "Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm" sloganları atıldı.

Tanıtım sonrası milletvekili adaylarından Ege Arda Anılan, Yelda Koçak Urfa ve Ozan Bingöl kürsüye çıkarak konuşma yaptı. 

'TÜRKİYE TARİHİNDE BU KADAR ÖNEMLİ BİR SEÇİM GÖRMEDİK'

Adayların konuşmalarının ardından TİP Genel Başkanı Erkan Baş, alkışlarla kürsüye davet edildi. Birkaç gündür sahada olduklarını halk buluşmalarında yurttaşlarla bir araya geldiklerini belirten Baş, dün partisinin Küçükçeme'de düzenlenen buluşmasını anımsatarak kalabalık katılıma dikkati çekti.

"Bu aslında bir hazırlık, başlangıç toplantısı" diyen Baş, "Belki bugüne kadar söylediğimiz bazı şeyleri tekrar etmemiz gerekiyor ama bu kadar insan yan yana gelmişken, buluşmuşken; herhalde bir de birbirimize söz vermemiz, birlikte yapacaklarımız üzerine konuşmamız gerekiyor. Çünkü gerçekten Türkiye tarihinde her seçim çok önemlidir ama herhalde bu kadar önemlisini daha önce hiç görmemiştik" dedi.

Milletvekilliği sürecine işaret ederek son 5 yılının büyük bölümünü Ankara'da geçirdiğini belirten Baş, sosyalist bir milletvekili için hep birlikte başarma çağrısında bulundu.

TİP'in "kırmızı çizgiler" olarak adlandırdığı politikaları da hatırlatan ve bunların yurttaşlara taşınması gerektiğini belirten Baş, "Yazılan her şey, aslında bu ülkenin yüzde 99,5’unun çıkarlarını savunuyor" derken; temel hakların kar amacı haline getirilmemesi yönündeki politikalarını örnek verdi.

Baş, şöyle devam etti:

"Bu ülkede çocukların eşit, parasız, bilimsel, laik bir eğitim almasından kim şikayetçi olabilir. Dinlerken hep aynı şeyi hissediyorum, okurken aynı şeyi hissediyorum. Bu kadar insancıl bu kadar doğal bu kadar normal şeyler istiyoruz ama bir şeyin altını çizeceğim. Bunu bu kadar açık, berrak söyleyen başka bir siyasal güç var mı Türkiye’de? Esas problemimiz bu. O yüzden TİP'e ihtiyacımız var. O yüzden lütfen bu bildirgeyi komşunuza, eşinize, dostunuza, akrabınıza arkadaşlarınıza herkese ulaştırın. Karşı çıktığı bir tek şey varsa TİP’e oy vermesin ama buradakileri savunuyorsa bu kırmızı çizgiyi kalınlaştırmak, bu kırmızı çizgiyi güçlendirmek onların bizlere vereceği destekle mümkün olacak."

'EN BÜYÜK RİSK TİP'SİZ BİR MECLİS OLMASIDIR'

Aynı talepleri samimiyetle isteyen yurttaşların olduğunu ve geride kalan dönemdeki tavrı nedeniyle oy vermek de istediğini kaydeden Baş, "Ama sonra soruyorlar peki bu bir risk mi?" diyerek şunları söyledi:

Ben bu soruyu tersine çevireyim diyorum arkadaşlar. Gerçekten kendinize şunu sorun. Önümüzdeki seçim sonuçları itibarıyla iddia ediyorum, haksızsam oy vermeyin, en büyük risk TİP’siz bir Meclis olmasıdır. Şu geride kalan 4,5 yıldan TİP’i çıkartın ki Meclis'in en işlevsiz en itibarsız bir noter makamına çevrildiği bir Meclis'ten bahsediyoruz. Orada bile elimizden geldiğince bir sosyalist partinin bir devrimci partinin neler yapması gerektiğini göstermeye çalıştık ve bu bile henüz bize göre çok eksik kaldı ama bu bile toplumda bir heyecan, yeni bir yönelişe işaret ediyor. 

Ankara 1. Bölge'de seçimlere katılmayan TİP'in 2. ve 3. Bölge'deki adayları şöyle:

Ankara 2. Bölge

1-) Özgür Aybaş

2-) Yelda Koçak Urfa

3-) Bektaş Rıza Hanedan

4-) Özdil Üçöz

5-) Sevgi Hazır

6-) Asiye Süllü

7-) Fatih Özakoğlu

8-) Mahir Ünsal Eriş

9-) Barış Aydoğan

10-) Yersu Büyükdağ

11-) Mustafa Ertarakçı

Ankara 3. Bölge

1-) Ozan Bingöl

2-) Misket Elif Çongur

3-) Tuğba Gürsoy

4-) Hediye Gülşen Karakadıoğlu

5-) Dilara Mahmure Dolgunyürek

6-) Ege Arda Anılan

7-) Bekir Tuncay Çelen

8-) Ozan Yurdakul

9-) Mustafa Kolcu

10-) Ebru Bese

11-) Ersin Beytemur

YSK'de olağan itiraz süreci tamamlandı YSK'de olağan itiraz süreci tamamlandı

12-) Ilgın Baran Öcal