Ortalama cinsel ilişki süresinin ne kadar olması gerektiği ve "normal"in ne olduğuna dair çeşitli fikirler ortaya atılıyor. 

Erkeklerin ne kadar sürede orgazma ulaştığı hem kendilerinin hem de partnerlerinin cinsel tatminini etkiliyor. Bu alanda yapılan çalışmalar genellikle erken veya geç boşalma problemlerine odaklanıyor. 

Ejakülasyonun erken gerçekleşmesi daha sık dile getirilen bir şikayetken, daha nadir rastlanan geç boşalma da tatminsizliğe veya üreme sorunlarına yol açabiliyor. 

Erkeklerin orgazm olma süresi üzerine yapılan üç araştırmanın sonuçlarını derleyen PsyPost, normal kabul edilen sürenin kişiden kişiye değiştiğini belirtiyor. Bu çalışmalar cinsel birleşmenin başlangıcından orgazm olmaya kadar geçen süreyi değerlendiriyor.

2023'te yayımlanan bir çalışmada ortalama yaşı 39 olan, çoğu heteroseksüel 1660 erkeğe ne kadar sürede orgazm olduğu sorulmuştu. Çalışmada orgazm olmakta zorlanmayan erkeklerin genellikle 11 dakikada bu noktaya geldiği saptanmıştı.

Bu sürecin 10 dakikadan uzun sürdüğü kişilerse çoğunlukla orgazma ulaşmakta zorlandığını bildirmişti. 

2020 tarihli başka bir çalışmadaysa hem erkeklerin hem de onların kadın partnerlerinin görüşüne başvurulmuştu. 

Üçüncü Dünya Savaşı çıkar mı? Üçüncü Dünya Savaşı çıkar mı?

Toplamda 1065 katılımcıya çoğu erkeğin ne kadar sürede orgazm olduğunu düşündükleri, ideal kabul ettikleri süre, ne kadarlık süreyi erken boşalma saydıkları ve kendilerinin ne kadar sürede orgazma ulaştığı sorulmuştu. 

Araştırmada ilginç bir şekilde kadın ve erkeklerin ilk üç soruya yakın cevaplar verdiği görülmüştü. Katılımcıların erkeklerin orgazm olma süresini ortalama 8 dakika olarak tahmin ettiği ortaya çıkmıştı. 

İdeal sayılan süre yaklaşık 10 dakikayken, erken boşalmada 1,5 dakika sınır kabul edilmişti. 

Farklı cinsel yönelimlere sahip erkeklere dair tahminlerin de incelendiği çalışmada heteroseksüel, gey ve biseksüel kişiler arasında kayda değer bir fark görülmemişti.

Kaynak: Independent Türkçe