Yurt dışında ikinci tur oylamasına rekor katılım Yurt dışında ikinci tur oylamasına rekor katılım

Habertürk canlı yayınında açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı ve AKP İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı Süleyman Soylu, 14 Mayıs seçimleri için daha önce sarf ettiği “darbe girişimi” sözlerini tekrarlayarak “Neresi yanlış bunun? Darbeyle yapamadıklarını seçimle yapmak istiyorlar. Erdoğan ABD’nin kurduğu sistemi tasfiye etti” diye konuştu.

Gazeteci Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtlayan Soylu sözlerine şöyle devam etti:

Biden bu konuşmasında diyor ki, ‘bundan önce yaptıklarımızı beceremedik’ diyor. ‘Şimdi biz bu işi Türkiye’deki tüm muhalifleri bir araya getirerek 2023 seçiminde bunu sağlamalıyız’ diyor. Bunu bir gazeteci söylemiyor, Amerikan başkanı söylüyor. Darbeyle değil de seçimle diyor.”

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı Soylu, 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine yönelik, “15 Temmuz fiili darbe girişimiydi. 14 Mayıs 2023 Türkiye’yi tasfiye etmeye yönelik hazırlıkların her birini bir araya getirerek oluşturabilecek siyasi darbe girişimidir. Bunu ben söylemedim. Bunu bugün Amerika'nın başındaki zat yıllar önce söyledi. Yıllar önce denedikleri bütün yöntemler berhava olunca ancak böyle bir yöntemle Türkiye'yi ele geçirebileceklerini ifade ettiler" diye konuşmuştu.