Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan Cumhurbaşkanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın desteklediği İzmit Körfezi Doğu Baseni Dip Çamuru Temizleme, Susuzlaştırma ve Bertaraf Projesinde mayıs ayında çamuru denizden çıkarmak için çalışmalar hızlandı.

Özgür Kocaeli Gazetesi'nden Suriye Çatak'ın haberine göre, ihaleyi alan Atlas Maden Ürünleri firması çamurun çıkartılıp, susuzlaştırılacağı ve kurutulacağı alan olan Outlet Center’in arkasında bulunan Atletizm pisti ve Galericiler Sitesi arazındaki alanda bulunan üç tepeyi tamamen tıraşladı, denizde çamuru çekecek borular denizin içinde oluşturduğu platforma almaya başladı. Aynı zamanda susuzlaştırma tesisinin de alt yapısı tamamlandı.

ALAN TAMAMEN DÜZLEŞTİRİLDİ

İzmit Körfezi Dip Çamuru temizleme projesinin ilk etabı olan Doğu Baseninde 1 milyon 225 bin metrekare alanda toplam 9 milyon 462 bin 445 metreküp çamur çıkartılması planlanıyor. Çamur iki tane gemi ile dipten çıkartılacak ve alana taşınacak. Atlas Maden firması çamuru çıkartmak için Galericiler Sitesinin yanında şantiyesini kurdu. Şantiyenin hemen yan tarafında bulunan alanda susuzlaştırma ve kurutma tesislerin de alt yapısını tamamladı. Çamurun kurutulması için alandı bulunan üç tane tepe tamamen tıraşlandı. Tepelerin yerinde denizden çıkartılan çamur susuzlaştırılacak.

İKİ GEMİYLE ÇAMUR ÇIKARTILACAK

Dip çamurunu temizleyecek olan Atlas Maden firması alandaki hazırlıklarını tamamladıktan sonra mayıs ayında dip çamurunu karaya çıkarmaya başlayacak. Çamurları çıkartmak için biri küçük diğeri ise büyük iki geminin nisan ayında İzmit Körfezine getirilmesi bekleniyor. Çamurun çıkartılmaya başlanmasının ardından alanda kurulan susuzlaştırma ve kurutma tesisinde gerekli işlemlerden geçtikten sonra alana 30 kilometre uzaklıkta belirlenen depolama alanına götürülecek ve burada depolanacak.

İlk etap için 714 milyon lira ödenecek

Muhammen bedeli 750 milyon lira olan İzmit Körfezi Dip Çamuru Temizleme, Susuzlaştırma ve Bertaraf Projesi için Atlas Maden Ürünleri 714 milyon lira teklif verdi. En geçerli teklifi veren firma ile sözleşme 12 Kasım’da imzalandı. İmzalanan sözleşmenin ardından Büyükşehir yer teslimi yaptı ve firma çalışmalara başladı.

İki çocuğunu öldürüp, 'Cennete gönderdim' dedi İki çocuğunu öldürüp, 'Cennete gönderdim' dedi

Toplam maliyet 121 milyon Dolar

İzmit Körfezi’nin bu bölümünün temizlenmesini içeren projenin toplam maliyeti 121 milyon dolar. İzmit Körfezi’nin temizliği projesinde maliyetin dörtte ikisini Cumhurbaşkanlığı, dörtte birini Büyükşehir ve dörtte birini ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı karşılayacak. İzmit Körfezi Dip Çamuru temizleme çalışması aynı zamanda Türkiye’nin en büyük çevre projesi olarak da biliniyor.