Japonya'da yalnız yaşayan yaşlı nüfusunun 2050'ye kadar yüzde 47 artması bekleniyor (Unsplash)

Japonya'da bu yıl yaklaşık 68 bin kişinin yalnız ve bakım alamadan öleceği öngörülüyor.

Japonya Ulusal Polis Teşkilatı'nın rakamlarına göre bu yılın ilk üç ayında yalnız ölen kişi sayısı yaklaşık 22 bin oldu. Bu kişilerin yüzde 80'i en az 65 yaşındaydı. 

Kişinin bakım alamadan evinde yalnız şekilde öldüğü, cesedininse çok sonradan bulunduğu bu tür olaylar "kodokuşi" diye adlandırılıyor. 

Birleşik Krallık'ın önde gelen gazetelerinden Guardian, yalnız ölümlerin genellikle yaşlıların toplumdan soyutlanmasıyla ilişkilendirildiğine dikkat çekti. 

Ulusal Nüfus ve Sosyal Güvenlik Araştırma Enstitüsü'ne göre, yalnız yaşayan 65 yaş üstü kişilerin sayısı 2020'de 7,38 milyondu. Bu sayının 2050'ye kadar neredeyse 11 milyona yükselmesi bekleniyor

2020'deki nüfus sayımında, tek kişinin yaşadığı evlerin sayısının, toplamın neredeyse yüzde 38'ini oluşturduğu belirlenmişti. Bu oran, 2015'teki nüfus sayımına kıyasla yüzde 13,3'lük artışı ortaya koyuyor.

Kodokuşi vakalarının son dönemde sık gözlemlendiği yerlerden biri de Chiba vilayetindeki Matsudo şehrinde yer alan Tokiwadaira bölgesi.

Chiba'yla başkent Tokyo arasındaki bu bölgede oturanların neredeyse yüzde 54'ü 64 yaş üstü kişilerden oluşuyor. 7 bin kişiden bini yalnız yaşıyor. 

Tokiwadaira sakinlerinden 87 yaşındaki Yoko Kohama, 8 yıl önce eşini kaybettiğini ve o zamandan beri yalnız yaşadığını söyledi.

Tokyo'da kıyafet dükkanı işlettiğini ve emekli olduktan sonra Tokiwadaira'ya taşındığını belirten Kohama, 18 yıldır baktığı köpeğini de geçen yıl yitirdiğini ifade etti.

Kohama zorluk çektiğini belirterek şunları söyledi: 

Çok iyi durumda değilim. Emekli maaşım çok değil, sağlık sorunlarım var. Buraya taşındığımızda arkadaş edineceğimi düşünmüştüm ama öyle olmadı. Yalnız ölmekten endişelenmediğimi söylesem yalan olur. Ama ne zaman ve nasıl öleceğimiz üzerinde hiçbir kontrolümüz yok. Bu Tanrı'ya kalmış bir şey.

Öte yandan Tokiwadaira sakinlerinden bazıları yalnız ölümleri engellemek için harekete geçti. 

Bölgede bazı gönüllüler mahallelerde devriye gezerek tehlikeli bir durum olup olmadığını anlamaya çalışıyor. 

Çamaşırların uzun süre balkonda bırakılması, kapılarda mektup veya gazetelerin birikmesi ya da ev ışıklarının gece boyunca açık bırakılması durumunda bu kişilerin evine giden gönüllüler, her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol ediyor.

Gönüllülerin başındaki Aiko Oshima, yalnız ölümleri engelleyemeseler de en azından cesetlerin bazen aylarca bulunamamasının önüne geçtiklerini belirtti.

Almanya ve İsveç'te "savaş suçları" operasyonu Almanya ve İsveç'te "savaş suçları" operasyonu

Oshima, "Eskiden burası çok canlı bir yerdi ama artık herkes yaşlanıyor" dedi.

Kaynak: Independent Türkçe