CHP’de, seçim sonrasında yapılan ilk Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sona erdi. Yaklaşık 5 saat süren toplantıda, MYK üyeleri, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun elini rahatlatmak ve yeni yönetimini belirlemesi için istifalarını sundu. CHP’de yeni MYK’nın Cumartesi günü yapılacak Parti Meclisi toplantısından sonra açıklanması bekleniyor.

Erdoğan'dan Özel'e: Kapımız açık, konu çok! Erdoğan'dan Özel'e: Kapımız açık, konu çok!

CHP MYK Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında, 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin arkasından ilk kez Genel Merkez’de toplandı. Seçim sonuçlarının ele alındığı toplantıda, sonuçlara ilişkin sunum yapıldı.

Toplantıda, cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen ardından, “istifa” seçeneğini gündeme getiren MYK üyelerinin, yeni yönetimini belirlemesine dönük elini rahatlatmak amacıyla bu istifalarını topluca sundu ve bu talep Kılıçdaroğlu tarafından kabul edildi.

CHP Parti Meclisi (PM) de cumartesi günü toplanarak, hem seçim sonuçlarını değerlendirecek, hem de bundan sonraki sürece ilişkin yol haritasını belirleyecek.

CHP’nin yeni MYK’sının da PM toplantısından sonra ve büyük olasılıkla Pazar günü açıklanacağı dile getiriliyor. CHP’nin cumartesi günü basına kapalı olarak gerçekleştirilecek Meclis grup toplantısında da yeni grup başkanvekilleri ve TBMM Başkanlık Divanı’nda görev alacak isimler belirlenecek.

CHP MYK ve PM toplantılarında, kongre süreçlerinin de başlatılması bekleniyor. CHP kulislerinde, il ilçe kongrelerinin yaz aylarında tamamlanıp, Eylül-Ekim gibi de 38. Olağan Büyük Kurultay’ın yapılabileceği belirtiliyor.

Kaftancıoğlu ve İmamoğlu ile görüşme

Kılıçdaroğlu, MYK toplantısının öncesinde İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile genel merkezde bir görüşme gerçekleştirdi.

Kılıçdaroğlu’nun, MYK toplantısının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile de önümüzdeki saatlerde bir görüşme yapması bekleniyor.