Türkiye'nin en borçlu belediyesi olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin, bir günlük "15 Temmuz Şehitleri Anma Programı" için 1,3 milyon TL'lik sözleşmeye imza atması tepkilere yol açtı.

İlerihaber.org'un haberine göre, ahir Büyükakın'ın başkanlığını yaptığı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 21 Haziran tarihinde "15 Temmuz Şehitleri Anma Programı" organizasyonu için ihale düzenledi.

Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen ihale kapsamında alınacak hizmetin yaklaşık maliyeti bir milyon 404 bin 333 TL olarak belirlendi.

Kocaeli'de “NARKOÇELİK-11” operasyonu Kocaeli'de “NARKOÇELİK-11” operasyonu

"Adrese teslim" gerekçesiyle eleştirilen pazarlık yöntemiyle düzenlenen ihalede, yalnızca bir şirketten teklif alındı. Kararını 5 Temmuz'da veren ihale komisyonu, HMO Organizasyon Tanıtım Reklam Ticaret isimli şirket ile sözleşme imzaladı.

Bir gün sürecek etkinlikler için belediye, şirket ile bir milyon 375 bin TL'lik anlaşma yaptı.

EN BORÇLU BELEDİYE

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2 milyar 271 milyon 191 bin TL'lik borç ile Hazine'ye en fazla borcu olan belediye konumunda, Belediyenin, 31 Mayıs 2023 itibarıyla 2,2 milyar TL olan Hazine borcunun 1,8 milyar TL'si ana paradan, 457 milyon TL’si ise faizlerden oluşuyor.

Belediyenin Hazine borcu, mahalli idarelerin 8,8 milyar TL'lik toplam borcunun 4'te birini oluşturuyor.

Editör: Tuncer Kalaycı