Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 951'inci hafta eylemi için İstanbul Galatasaray Meydanı'nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri yine polis müdahalesiyle karşı karşıya kaldı. 18 Cumartesi Annesi ve hak savunucusu gözaltına alındı.

Cumartesi Anneleri Twitter hesabından, gözaltına alınan Cumartesi Anneleri ve hak savunucularının daha sonra serbest bırakıldığı duyuruldu. 

Cumartesi Anneleri Twitter hesabından, İnsan Hakları Derneği Eş Başkanı Eren Keskin'in yanı sıra Hanife Yıldız, İkbal Eren Yarıcı, Maside Ocak, Hanım Tosun, Mikail Kırbayır, Ali Ocak, Gülseren Yoleri, Leman Yurtsever, Cihan Kaplan, Hatice Onaran, Fırat Akdeniz, Nazım Dikbaş, İsmail Yücel, Hünkar Hüdai Yurtsever, Arda Yüksel, Arzu Aksakal ve Meryem Bars'ın gözaltına alındığını duyurmuştu. 

Düzce'de traktör devrildi: 16 işçi yaralı Düzce'de traktör devrildi: 16 işçi yaralı

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Galatasaray Meydanı'ndaki oturma eylemlerinin yasaklanmasıyla ilgili verdiği "ihlal" kararına rağmen, polis Cumartesi Anneleri'nin burada açıklama yapmasına yine izin vermedi. Galatasaray Meydanı'na gelmek isteyen Cumartesi Anneleri ve hak savunucularına polis abluka uyguladı. 

Cumartesi Anneleri'nin AYM'nin "hak ihlali" kararının ardından 10 haftadır meydana karanfil bırakarak sürdürdüğü eyleme bu hafta siyasetçiler de katıldı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, TBMM Grup Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da eyleme katılan siyasetçiler arasında yer aldı.

Açıklamayı Buldan okudu

Cumartesi Anneleri'nin açıklamasını okuyan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, Cumartesi Anneleri ve hak savunucularının gözaltına alınmasını "protesto ettiğini" belirtti.

"AYM ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını uygulamayan bir sistem, hukuk devleti güveni yaratamaz. Adalet sistemindeki ağır hasar onarılmadan, hukuka dönülmeden sorunlar çözülemez" diyen Buldan, "Hukuk zemininde kalarak kayıplarımızı arıyor ve faillerin cezalandırılmasını talep ediyoruz" ifadesini kullandı. Buldan, "Kayıplarımızdan, adalet arayışımızdan ve Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz" dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası'ndan tepki

Cumartesi Anneleri'ne yönelik gözaltı işlemlerinin ardından gazeteciler de alandan uzaklaştırıldı, bazı gazeteciler darp edildi. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şubesi, Cumartesi Anneleri'nin eyleminde gazetecilere yönelik muameleye tepki göstererek, yaptığı açıklamada "Basına yönelik cumartesi şiddetine son verin" dedi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Bugün (17 Haziran 2023) yani Cumartesi Anneleri/İnsanları'nın 951'inci haftasında Mezopotamya Ajansı'ndan bir meslektaşımız darp edilerek yere düşürüldü, kadın meslektaşlarımız kalkanlarla sıkıştırıldı ve tartaklandı, hak savunucularının gözaltına alınması sonrası polis çemberinin içinde basın açıklamasını okuyan HDP Eş Genel Başkanı ve milletvekili Pervin Buldan'a yaklaşmalarına izin verilmedi. Pervin Buldan polis çemberi dışında ikinci kez açıklama yaparken polis amirleri 'Basını uzaklaştırın' diye emir verince, Buldan'ı dinlemeye çalışan basın mensupları kalkanlarla iki halka halinde çembere alındı. Bu çemberin içinde kalan basın mensuplarının hakarete uğradığı, kalkanlarla itilip kakıldığı görüldü." 

Türkiye Gazeteciler Sendikası, basın mensuplarının görevleri gereği olanı biteni haberleştirmekle yükümlü olduğunu ve işlerini gerektiği gibi yapmalarının yasalarla koruma altında olduğunu hatırlatarak, "Görev başındaki basın mensupları üzerindeki baskıya ve uygulanan şiddete son verin" çağrısında bulundu.