İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşındaki kızı H.K.G'yi Kadir İstekli ile "evlendirmesine" ilişkin dava devam ederken, H.K.G.'nin 2012 yılında Haydarpaşa Numune Hastanesi'nden yaşını büyük göstermek için alınan sahte kemik yaşı tespit raporuyla ilgili 3'ü doktor 7 şüpheli ilk kez hakim karşısına çıktı.

DHA'nın haberine göre; mahkeme, davanın tek tutuklu sanığı olan Mehmet Emin Marankoz'un suç işlendiğine dair kuvvetli suç şüphesi bulunduğu ancak tutuklulukta geçirdiği süreyi gözönüne alarak tahliyesine karar verdi.

3'ü doktor 7 şüphelinin yargılanmasına başlandı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre; H.K.G.'nin 2012 yılında 14 yaşındayken gittiği doktor muayenesinde istismara uğradığı ortaya çıkmıştı. Olayın savcılığa yansıması üzerine, H.K.G.'nin yaşının tespit edilmesi için kemik yaşı raporu alınmıştı.

Silah kaçakçılarına İçişleri'nden 869 'Mercek'! Silah kaçakçılarına İçişleri'nden 869 'Mercek'!

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından verilen raporda H.K.G.'nin yaşı 21 olarak tespit edilmiş ve takipsizlik kararı verilmişti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 11 yıl sonra başlatılan sahte rapor alınmasına ilişkin soruşturma kapsamında 3'ü doktor 7 şüphelinin yargılanmasına başlandı. 

Suç şüphesi bulundu, tahliyesine karar verildi

Anadolu 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya başka suçtan tutuklu sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel ile beraber davanın tutuklu sanığı Mehmet Emin Marankoz katıldı. Diğer tutuksuz sanıklar M.O.B., M.G.L. ve K.Ş. de salonda hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, duruşmanın kapalı görülmesine karar vermesinin ardından basın mensupları ve izleyiciler salondan çıkarıldı. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, davanın tek tutuklu sanığı olan Mehmet Emin Marankoz'un suç işlendiğine dair kuvvetli suç şüphesi bulunduğu ancak tutuklulukta geçirdiği süreyi göze alarak tahliyesine karar verdi. Duruşma 16 Ocak'a ertelendi. 

8 yıla kadar hapsi isteniyor

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 2012 yılında sahte kemik yaşı raporu alınmasıyla ilgili doktorlar A.K.Ö., M.O.B., M.G.L. hakkında "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" suçundan, 8 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Kadir İstekli, Mehmet Emin Marankoz, Yusuf Ziya Gümüşel ve hastane çalışanı K.Ş. hakkında ise "kamu görevlisinin azmettirilmesi suretiyle resmi belgede sahtecilik" suçundan 8'er yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.