Sakarya'da kamunun elinde kalan tek işletme olan TÜRASAŞ'ın özelleştirilmesine yönelik çalışmalar yapıldığı haberleri Sakarya'da tedirginlikle karşılandı. Sakarya'da yayımlanan 7 gazeteden 3'ü bu konuyu manşetine taşıyarak, Sakaryalıların endişelerini dile getirdi.

Sakarya Yenigün Gazetesi, 'TÜRASAŞ özelleştirilecek mi?' başlığıyla manşetine taşıdığı haberde, kanun taslağı hazırlıklarının tedirginlik yarattığını belirtti. Haberde, şu ifadeler kullanıldı:

"TÜRASAŞ’ın bünyesindeki Sakarya (TÜVASAŞ), Sivas (TÜDEMSAŞ) ve Eskişehir’deki (TÜLOMSAŞ) fabrikalarının özelleşmesini kapsayacak şekilde hazırlandığı öne sürülen kanun taslağının gündeme gelmesi her kesimde tedirginliğe yol açtı. TÜRASAŞ ile şu anda demiryollarında TCDD Taşımacılık A.Ş. olarak yolcu taşımacılığını üstlenen şirketin de özelleşme kapsamında olduğu öne sürüldü. Bu durumun gerçekleşmesi halinde demiryolları tümüyle yabancı sermayeli firmalarda dahil olmak üzere özel sektörün insafına bırakılacak."

TÜRASAŞ'I YEDİRMEYİZ

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi de sendikacı ve siyasetçilerin görüşleriyle zenginleştirdiği haberinde, 'TÜRASAŞ'ı yedirmeyiz' başlığını kullandı. Nazile Akarsu'nun kaleme aldığı haberde, TÜRASAŞ'ta örgütlü olan Demiryol İş Sendikası Adapazarı Şube Başkanı Cemal Yaman, CHP Milletvekili Ayça Taşkent ve İYİ Parti Milletvekili Ümit Dikbayır'ın görüşlerine yer verildi.

Sendikacı Cemal Yaman, devletin paraya ihtiyacı olduğu dönemlerde bu tür kurumları 'serbestleştirme' adı altında yabancı sermayeye lokma lokma, bölüm bölüm özelleştirmenin yol açtığını belirterek, "Bu yasa tasarısı yeni değil. 2 yıl önce vardı, seçimler nedeniyle rafa kaldırdılar. Şimdi tekrar gündeme getiriyorlar. Bu yasa tasarısını fabrikamızın, şimdi olmasa da 10-15 yıl içinde bitmesi demek" ifadelerini kullandı.

CHP Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent ise söz konusu haberleri üzüntüyle takip ettiğini belirterek, şunları söyledi: "Buranın özelleştirilmesi demek, milli sermayemizin kaybı demektir. Tank Palet Fabrikası gibi özelleştirilmek istenmesi üzüntü verici ve kabul edilebilir değil. Bu yasa tasarısı karşımıza gelirse Tank Palet Fabrikası için nasıl mücadele ettiysek, o şekilde mücadele edeceğiz. Bu şehrin değerlerini sahiplenmeye devam edeceğiz."

Millet ittifakında gündem tek liste! Millet ittifakında gündem tek liste!

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır da bu gelişmenin yaşanabileceği konusunda daha önce uyarıda bulunduğunu söyledi. Tank Palet Fabrikası özelleştirildiğinde 'Sıra TÜRASAŞ'ta' dediğini anımsatan Dikbayır, "Bu tasarının Meclise gelmemesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız. TÜRASAŞ'ı yedirmeyiz" diye konuştu.

ATALAY'IN KIRMIZI ÇİZGİLERİ

Söz Sakarya Gazetesi ise gelişmeleri 'Atalay'ın Kırmızı Çizgileri zorlanıyor' başlığıyla manşetine taşıdı. Atalay'ın 'Benim kırmızı çizgimdir' dediği kıdem tazminatıyla ilgili Türk-İŞ'in açıklamasına yer verilen haberde, Atalay'ın Tank Palet'in kiralanmasına benzer bir yöntemle özelleştirilmesi planlanan TÜRASAŞ ile ilgili henüz açıklama yapmadığı, ancak kendi kurumuyla ilgili gelişmelere sessiz kalmayacağı ima edildi.  

DİĞER GAZETELER

Adapostası Gazetesi 'Rekolte düştü fiyatlar yükseldi' başlığıyla fındık fiyatlarını, Bizim Sakarya Gazetesi 'Kayıpsız Sezon' başlığıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'nin sahillerde görev yapan cankurtaranlara teşekkürünü, Sakarya Yenihaber Gazetesi 'Hem ette hem sütte sıkıntı var' başlığıyla besicilerin yaşadığı sorunları, Yeni Sakarya Gazetesi de Bizim Sakarya gazetesi gibi 'Cankurtaranlara teşekkür' başlığıyla Yüce'nin teşekkürünü manşetine taşıdı.