1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü yıllar sonra Adapazarı’nda kutlanıyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK),  Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nce (TMMOB) düzenlenen program 1 Mayıs Pazartesi günü saat 12.00’de Adapazarı Salko Camii önünden başlayacak. Katılımcılar buradan Gar Meydanı’na yürüyecek ve buradaki yapılacak konuşmaların ardından etkinlik sona erecek.

SAKARYALILARA ÇAĞRI

DİSK, KESK ve TMMOB temsilcileri, bugün düzenledikleri basın toplantısıyla Sakaryalıları 1 Mayıs’ı birlikte kutlamaya davet etti.

Tertip Komitesi adına konuşan KESK Sakarya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Sakarya Şube Başkanı Yücel Kaçar, “Ülkemizin 21 yıllık AKP karanlığından kurtulmasına sayılı günler kalmışken  Sakarya’da yaşayan emekçilerin sesini yükseltmek amacıyla 1 Mayıs’ yıllar sonra kendi şehrimizde kutlayacağız” dedi.

Kaçar, açıklamasında şunları kaydetti:

“Bu düzende; Ekmeğimiz her geçen gün küçülmekte, haklarımız, özgürlüklerimiz ortadan kaldırılmaktadır. Canlı cansız tüm yaşam hiçe sayılmakta, rant ve talan politikalarıyla gezegenimiz yok edilmektedir. 6 Şubat depremlerinde olduğu gibi iktidarın sermayeden yana neoliberal politikaları sonucu kamusal hizmetler çökmüş, insanlar ölüme terk edilmiş, şehirler haritadan silinmiştir. Sermayenin , patronların yüzünü güldüren bu bozuk düzen bizim düzenimiz değildir!

Emeğin sömürülmediği

Yüzde 1 değil yüzde 99’un mutlu yaşadığı

İş cinayetleri: 11 yılda en az 2 bin 500 genç emekçi öldü İş cinayetleri: 11 yılda en az 2 bin 500 genç emekçi öldü

Sendikal hak ve özgürlüklerin, örgütlenmenin, hak arama yollarının önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı

Herkesin güvenceli, kadrolu çalıştığı bir işinin ve insanca yaşamaya yetecek bir ücretinin olduğu ,KHK düzenine son verildiği

Ekonomik krizlerin , salgınların, depremlerin, afetlerin faturasının halka ve emekçilere yıkılmadığı

Kimsenin kimliğinden, inancından, cinsiyetinden dolayı ikinci sınıf yurttaş sayılmadığı

Kadınlara yönelik şiddet, taciz  ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı

Eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hakim olduğu

Düşünce ve ifade özgürlüğünün suç olarak değerlendirilmediği ve cezalandırılmadığı

Gündüzleri sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan

Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hakim olduğu bir dünya için 1 Mayıs Pazartesi günü saat 12.30 da Salko Cami önünde başlayacak yürüyüşümüze ve ardından Gar Meydanı’nda gerçekleştireceğimiz etkinliğimize tüm Sakarya halkı davetlidir.”

Editör: Tuncer Kalaycı