İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 14 Mayıs'ta yapılacak seçimleri "siyasi darbe girişimi" olarak tanımlaması tepkilere neden oldu.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, İstanbul'da seçim koordinasyon merkezi açılışında yaptığı konuşmada, "14 Mayıs'ta kazandığımız takdirde Türkiye'de darbe olacakmış. Hadi oradan be! Türkiye'de yaşayan her bir ferdin güvenliğinden sorumlu olanlar bunları konuşuyorsa eğer. Bu ülkenin insanları, bu ülkenin her bir evladı, Ak Parti'ye oy veren de başka siyasi partilere oy veren de" dedi.

Akşener, "Ama bu partilerin, özellikle Ak Parti'nin ve paydaşlarının yaptığı konuşmalar bu ülkeye yönelik çok büyük bir tehdittir. Bu tehdidi bertaraf etmek için her bir kardeşim yanında başka bir arkadaşını da alarak oy kullanmaya gidecek, İYİ Parti'yi birinci parti yapacaksınız. Çünkü o zaman ben başbakan olacağım, Sayın Kılıçdaroğlu 13'üncü cumhurbaşkanı olacak ve bu ülkeye demokrasi gelecek" diye ekledi.

"Derhal istifa etmeli"

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Twitter hesabından paylaştığı videoyla Soylu'yu istifaya çağırdı.

Özkoç, "Sandıkları koruması, ülkede huzuru ve güveni sağlaması gereken İçişleri Bakanlığı, ama bunu bizzat provoke eden İçişleri Bakanının ta kendisi! Görevini yerine getirmeyeceğini açıkça beyan ederek seçime şaibe düşüreceğini ima eden bu zat derhal istifa etmelidir!" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise İçişleri Bakanı'nın açıklamaları için "Bu darbeci kafanın ifadesi. Demokrasiye inanmayanların, halkın iradesine saygı göstermeyenlerin, baskıcı zihniyetin bir ifadesi bu" değerlendirmesinde bulundu.

Özel'den  Sinan Ateş soruları: Arsızlar yanıt versin Özel'den Sinan Ateş soruları: Arsızlar yanıt versin

ANKA Haber Ajansı'na konuşan CHP Ordu Milletvekili Torun, "Sonuçta 14 Mayıs'ta vatandaşımız hür iradesiyle sandığa gidecek ve bundan sonra ülkeyi kimin yöneteceğini, Meclis'te kimin olacağına karar verecek. Bunu siz 'darbe' olarak ifade ediyorsanız, demek ki sizin vatandaşın iradesine hiç saygınız yok. Vatandaş sizi destekliyorsa sorun yok ama sizi desteklemiyorsa, eğer size onay vermiyorsa darbe ve farklı şekilde ifade edilmesi. Bu anlaşılır gibi bir şey değil" dedi.

"Şu anda devletin bütün imkanlarını kullanıyorlar. Kamunun bütün imkanlarını kullanıyorlar. Yetmedi, şimdi 14 Mayıs'ta milletin iradesine hakaret ediyorlar. Milletin iradesini gasp etmeye çalışıyorlar, milletin iradesini tehdit ediyorlar. Bunların anlayışı bu" ifadelerini kullanan Torun, "Kaybetmenin verdiği bir panik ve korku hâli. Kaybedeceklerini bildikleri için de bunu o seçim gününü, milli iradenin tecelli edeceği, vatandaşın hür iradesiyle oyunu darbe olarak nitelendiriyor" diye ekledi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise Twitter'dan yaptığı açıklamada "Seçim darbe girişimiyse YSK darbe yöneticisi, sandık kurulları örgüt üyesi, oy kullanan 85 milyon da darbeci mi? Egemenlik milletindir. 14 Mayıs bu sözün ne demek olduğunu öğrendiğiniz gün olacak" dedi.

Editör: Tuncer Kalaycı