SUBÜ ve SAÜ bünyesinde çalışan sürekli işçiler için, ‘2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü’ uyarınca 2 yıl süreyle geçerli olacak yeni sözleşme imzalandı.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve Sakarya Üniversitesi’nde (SAÜ) çalışan sürekli işçilere yönelik yeni sözleşme Rektörler Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ve Prof. Dr. Hamza Al, Koop-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar tarafından imzalandı. Sözleşmenin imzalandığı toplantıda Türk-İş Konfederasyonu Sakarya Temsilcisi Cemal Yaman, Koop-İş Sakarya Şubesi Başkanı Şevket Ulusinan, SUBÜ Genel Sekreteri Dr. Öğretim Üyesi Gökhan Ergen, SAÜ Genel Sekreteri Dr. Öğretim Üyesi Abdulkadir Altınsoy, bürokratlar ve işçi temsilcileri yer aldı.

Üç ayda en az 425 işçi yaşamını yitirdi Üç ayda en az 425 işçi yaşamını yitirdi

Her iki üniversitede çalışan 650  çalışanı kapsayan ve Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacak yeni sözleşmeye göre sürekli işçiler; ilk yılın ilk 6 ayı için yüzde 45, ikinci altı ayı için yüzde 15; ikinci yılın ilk 6 ayı için yüzde 10 ve ikinci 6 ayı için yüzde 10 zam alacaklar. İlk 6 aya ilişkin geri ödemeler tek seferde yapılacak. Ayrıca sosyal haklarda ve izin haklarında iyileştirmeler yapılacak.