Türkiye Barolar Birliği Pazar günü yapılacak seçimlerle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "dürüst ve adil bir seçim" uyarısında bulundu, demokrasiye gölge düşürecek hareketlerden kaçınılması çağrısında bulundu. Açıklamada, "Konusu suç teşkil eden emir hiçbir suretle yerine getirilemez" denildi.

Yazılı açıklamada, "seçimlerin hukuka uygun ve adil bir şekilde yürütülmesi, demokrasiye gölge düşürecek her türlü hareketten kaçınılması, istisnasız herkesin yasalara uygun davranması konusunda uyarı yapmayı tarihi bir sorumluluk olarak görüyoruz" ifadeleri kullanıldı.

İçişleri Bakanlığının, sandık kurulu tutanaklarının Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) Başkanlığı kapsamında ve kolluk kuvvetlerince toplanmasına ilişkin yaptığı başvuruların Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedildiği hatırlatıldı; ancak bakanlığın bu konudaki ısrarını sürdürdüğü belirtildi.

"Konusu suç teşkil eden emir yerine getirilemez"

"Açık düzenlemelere rağmen, kolluk kuvvetlerine tutanak temini konusunda yazılı veya sözlü talimat verilmesi suç teşkil eder. Konusu suç teşkil eden emir, hiçbir suretle yerine getirilmez; yerine getiren kimse sorumluluktan kurtulamaz” uyarısı yapıldı.

YSK'nın kararına göre 4 yerde seçimler yenilecek YSK'nın kararına göre 4 yerde seçimler yenilecek

Türkiye Barolar Birliği, seçim günü de dahil olmak üzere kolluk kuvvetlerinden kanuna aykırı işlem yapmasının istenemeyeceğini vurguladı.

Açıklamada, "Suç teşkil edebilecek bu emirlere uyanların sorumluluktan kurtulamayacağının altını çizerek, bir kez daha tüm yetkilileri seçimin güvenliğine zarar verebilecek ve meşruiyetine gölge düşürebilecek eylem ve söylemlerden uzak durmaya davet ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Editör: Tuncer Kalaycı