31 Mart yerel seçimlerine ilişkin itiraz başvurularını görüşmeye devam eden Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bugüne kadar 2 ilçe ile 2 beldede seçimlerin yenilenmesini kararlaştırdı. YSK itiraz başvurularını karara bağladıktan sonra kesin seçim sonuçlarını ilan edecek. Yenilenmesine karar verilen yerlerde seçimler 2 Haziran'da gerçekleştirilecek.

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart 2024 Pazar günü sandık başına gitti. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre; CHP 35, AKP 24, DEM Parti 10, MHP 8, Yeniden Refah Partisi 2, BBP 1, İYİ Parti ise 1 şehirde belediye başkanlığı kazandı.

Seçimin ardından ilçe, il seçim kurulları ile Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itiraz süreci başladı. Sonuçlara ilişkin ilçe seçim kurullarına 2 Nisan 15.00'e kadar, il seçim kurullarına 5 Nisan 17.00'ye kadar, YSK'ya ise 10 Nisan 17.00'ye kadar itirazda bulunuldu. 7 Nisan'da başlayan olağanüstü itiraz süresi ise 14 Nisan saat 17.00'de sona erdi. Ancak sonrasında da "tam kanunsuzluk hali" gerekçesiyle olağanüstü itirazlar yapılabiliyor.

4 yerde seçim tekrarı

Kesin sonuçlar, tüm itirazlar sonuca bağlandıktan sonra YSK tarafından duyurulacak. YSK, Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi, Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesi ile Edirne ve Sivas'ın Yıldızeli ilçesine bağlı Güneykaya beldesinde seçimlerin yeniden yapılmasına karar vermişti. Bu bölgelerde yaşayan yurttaşlar 2 Haziran'da sandık başına gidecek.

Pınarbaşı

31 Mart yerel seçimlerinde Pınarbaşı'nda CHP'nin adayı Deniz Yağan 5 bin 82, MHP'nin adayı Menduh Uzunluoğlu ise 4 bin 758 oy almıştı. MHP'li yetkililer, mühürsüz oy torbaları kullanıldığı iddiasıyla seçimin iptal edilmesi için Pınarbaşı İlçe Seçim Kurulu'na başvurmuştu. Yapılan başvuruyu değerlendiren ilçe seçim kurulu, seçimlerin yenilenmesine karar vermişti. CHP'nin, Pınarbaşı'nda seçimlerin tekrarlanması kararına itirazı, Kayseri İl Seçim Kurulu'nca reddedilmişti. CHP, "belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimlerinin iptali ve yenilenmesi yönündeki kararların kaldırılması" talebiyle YSK'ya başvuruda bulunmuştu. Kurul, partinin itirazını reddetti. Pınarbaşı'nda 2 Haziran'da seçimler yenilenecek.

Seçime doğru: Partilerde son durum Seçime doğru: Partilerde son durum

Hilvan

31 Mart yerel seçimlerinde Hilvan'da DEM Parti'nin adayı Serdan Paydaş 6 bin 960, AKP'nin adayı Ali Bayık ise 6 bin 439 oy almıştı. Hilvan'da oy yakma görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından Hilvan İlçe Seçim Kurulu, seçimlerin yenilenmesine karar vermişti. Yüksek Seçim Kurulu da Hilvan ilçesinde seçimlerin 2 Haziran'da yenilmesine karar verdi.

Editör: Tuncer Kalaycı