HDP ve Yeşil Sol Parti 28 Mayıs'ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Seçiminin ikinci turu ile ilgili görüş ve tavırlarını bugün Ankara'da düzenledikleri ortak basın toplantısında açıkladı.

Basın toplantısında HDP  Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün ve İbrahim Akın açıklamalarda bulundu.

İlk söz alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "28 Mayıs seçimi sisteme yönelik demokratik değişimden yana olanlarla bu tekçi rejimi sürdürmek isteyenler arasında bir referandum olma özelliğine sahiptir" dedi. 

Buldan, 14 Mayıs seçimlerinde belirledikleri tercihlerinde ise bir değişikliğe gitmediklerini belirterek, ilk turda da olduğu gibi isim vermedi ama Kılıçdaroğlu'nu işaret etti. Buldan "Sandığa eksiksiz gideceğiz ve hep birlikte tek adam rejimini değiştireceğiz" ifadelerini kullandı. 
Buldan, "Erdoğan, bizler açısından asla bir seçenek değildir. Ve tek seçenek onu ve temsil ettiği iktidarı değiştirmektir. O nedenle bir kez daha belirtiyoruz ki Kürt halkının ve bir bütün olarak Türkiye toplumunun demokrasi, hukuk, adalet, eşitlik ve özgürlük beklentisini ve özlemini, demokratik sandık iradesini tanımak son derece önemli ve bizler için önceliklidir" dedi.

Kayyum tepkisini dile getirdi

CHP'nin yeni Merkez Yönetim Kurulu belli oldu CHP'nin yeni Merkez Yönetim Kurulu belli oldu

Toplumdaki "demokratik değişim direncini kıran, sömüren, sönümlendiren hiçbir siyasi anlayışı doğru bulmadıklarını" ifade eden Buldan, bu tür yaklaşımlara karşı demokratik mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek, "Dün Zafer Partisi ve CHP arasında imzalanan protokolü de bu minvalde değerlendirdik ve eleştirilerimizi kamuoyu ile paylaştık" diye konuştu.

Bulvan sözlerini şöyle sürdürdü: "Israrla vurguluyoruz. Kürtlerin politik iradesine kayyumlar yoluyla ipotek koyanlar aynı zamanda bütün Türkiye halklarının haklarına ve özgürlüklerine de ipotek koyanlardır. Kürt sorununun çözümsüzlüğü toplumun çıkarına değildir. Bu çözümsüzlük oyunu bozulmadan cumhuriyet, demokrasi ile bütünleşemeyecektir."

Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri gönderilmesine ilişkin açıklamaları da eleştiren Buldan, "Yine belirtelim ki göçmen veya mültecileri siyasi çıkarların malzemesi haline getirmek yanlıştır ve insani değildir. Bu tablonun sorumlusu mağdur olan göçmen veya mülteciler değil doğrudan doğruya savaş politikalarında ısrar edenlerdir" diye konuştu. 

Yeşil Sol'dan kayyum tartışmaları eleştirisi

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar da konuşmasında yeniden başlayan kayyum tartışmalarına değinerek, "Kayyum üzerinden siyaset yürütenlere dün de cevap olduk bugün de cevap olacağız. Bu siyaseti şoven ve milliyetçi dilden arındıracağız" dedi.
Kılıçgün Uçar, "Kutuplaştırıcı, düşmanlaştırıcı dil ile siyasetin mertebesini düşürenleri, iktidarda kalabilmek için her türlü yolu mübah görenleri uzun süredir birlikte takip ediyoruz. Partimiz ilk tur seçimlerinde aldığı kararla bir değişimi, dönüşümü ve demokrasiyi esas aldığını, kullandığı oyun da bu yönlü olacağını ifade etmişti. Bunu yaparken protokollere ve pazarlıklara ihtiyaç duymayan en ilkeli tutumunu en başından koyan ve bunu savunan tavrını sürdürdü" ifadelerini kullandı.

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın ise Türkiye oluşan değişim talebinin asla engellenemeyeceğini belirterek, şöyle konuştu:
"14 Mayıs’ta yarım bıraktığımız işi 28 Mayıs'ta tamamlayacağız. 14 Mayıs'ta durdurduk, 28 Mayıs'ta değiştireceğiz. Israrla ve inatla mutlaka sandığa gidip oylarımızı kullanıp bu saray rejimini değiştirmek istiyoruz. Biz buradayız ve değiştirme konusunda kararlıyız. Siyaseten ortaya koyduğumuz tutumda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir."

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da yaptığı açıklamada, tuzaklar kurulduğunu ve bu tuzakları gördüklerini ifade ederek, "Bizler tercihimizi Türkiye toplumunun demokratik dönüşüm, barış ve refah umudu ve iradesi yönünde kullanıyoruz. Esasen seçim politikamızı da diğer politikalarımız gibi şeffaf ve ilkesel bir biçimde yürütüyoruz. Şimdi de ortaya çıkan bazı gelişmeler karşısında tutumumuzu bir kez daha sizlerle paylaşma ihtiyacı doğdu. Bu gelişmelerin bir kısmının ortamı bulandırmak ve halkların sandığa gitme isteğini kösteklemek amacına dönük olduğunun farkındayız" dedi. 

Sancar, ilk tur seçimlerde oy kullanmayan seçmenlere de seslenerek, sandığa gitmelerini ve sandıklara sahip çıkmalarını istedi.