Amasra maden faciası davası başlıyornın görülmesine bugün başlanıyor. , Bartın 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada 8'i tutukla 23 sanık yargılanıyor.

116 müştekinin de yer aldığı 195 sayfalık iddianamede; tutuklu Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekci, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu ile Başmühendis Mehmet Tural hakkında, yaşamını yitiren her madenci için "olası kast ile öldürme" suçundan 25 yıla kadar hapis cezası istendi.

Yöneticiler hakkında ayrıca, "olası kast ile kişinin yaşamını tehlikeye sokacak şekilde kasten yaralama" suçundan da, ağır yaralanan 4 kişiden her biri için 4 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Diğer 4'ü tutuklu 19 kişinin ise "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapsi istendi.

Şiddete tepki: Hemşireler saçlarını kesti Şiddete tepki: Hemşireler saçlarını kesti

Davanın ilk duruşması, Bartın Adliye binası giriş katında oluşturulan özel alanda yapılacak.

43 madenci yaşamını yitirdi

14 Ekim 2022'de Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'nde meydana gelen patlamada 43 madenci hayatını kaybetti, 10 işçi de yaralandı.

Amasra Cumhuriyet Savcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 24 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerden, aralarında müessese yetkililerinin de olduğu 8'i tutuklandı, 16'sı adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bir kişi hakkında soruşturma sürecinde "takipsizlik" kararı verildi. (BBC Türkçe)

Editör: Tuncer Kalaycı