Emekliler haykırdı: Mutfakta yangın var, bıçak kemiğe dayandı Emekliler haykırdı: Mutfakta yangın var, bıçak kemiğe dayandı

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızı H.K.G.’yi altı yaşındayken “imam nikahıyla evlendirmesi” ve Kadir İstekli tarafından cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin dava, istinafın bozması sonucu yeniden başladı. Duruşma, sanık avukatlarının mazeretli şekilde katılmamalarından dolayı 10 Haziran’a ertelendi.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya, sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel cezaevinden getirilerek katıldı. Duruşmaya basın mensupları ve izleyiciler alınmadı. 

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM), Genel Başkanı Saadet Özkan kararın açıklanmasının ardından davanın içeriğiyle ilgili bilgi veremeyeceğini söyleyerek, şöyle konuştu:

“Bölge İdare Mahkemesi’nin bozduğu bu davada mahkeme gizlilik kararını yeniden aldı ve dışarıda davayla ilgili bir açıklama duyarsa özellikle suç duyurusunda bulunacağını iletti. Davamız 10 Haziran 2024 saat 10.00’da görülecek. Yine burada olacağız. Davayla ilgili bilgi veremiyoruz. Cezanın arttırılacağı konusunda eminiz. Davanın sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Anne henüz yakalanmadı

DHA’nın haberine göre hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunan anne Fatıma Gümüşel henüz yakalanamadı.

Saat 10.00’da başlayan duruşma, sanık avukatlarının mazeretli şekilde katılmamalarından dolayı ertelendi. Sanıklar 10 Haziran saat 10.00’a yeniden hakim karşısına çıkacak.

Ne oldu?

İstismar iddialarına ilişkin ilk bilgiler ve iddianamede öne çıkanlar gazeteci Timur Soykan’ın imzası ile Birgün’de 7 Aralık 2022’de yayımlandı. İddianamedeki bilgilere göre İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızı H.K.G.’yi altı yaşındayken tarikat üyesi Kadir İstekli ile “imam nikahıyla evlendirdi”.

Editör: Tuncer Kalaycı