Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Evi'nde kalan S.Z., kurum çalışanı Tugay A.'nın kendisini evine götürüp, cinsel istismarda bulunduğunu görevlilere anlattı. Tugay A.'nın kimseye söylememesi için baskı yaptığını söyleyen S.Z.'nin pedagog eşliğinde ifadesi alındı. Olay ile ilgili soruşturma başlatılırken, Tugay A. dün gözaltına alındı. Tugay A. işlemleri sonrası tutuklandı.

Şüpheli de devlet korumasında büyümüş

EMEP'li Sevda Karaca: Koruma kararları göstermelik veriliyor EMEP'li Sevda Karaca: Koruma kararları göstermelik veriliyor

Tugay A.'nın da devlet korumasında, yurtta büyüdüğü, bu sayede memuriyet hakkı kazandığı, ardından da Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nde çalışmaya başladığı öğrenildi. Tugay A. hakkında ayrıca idari soruşturma başlatıldı.

Sevgi evlerinde bu olay ilk değil

Diyarbakır'ın Sur ilçesi'nde bulunan Sur Çocuk Evleri'nde 3 çocuğun birbirini istismar ettiği öğrenildi. Olay hakkında hazırlanan iddianamade bir çocuğun "çocuğun cinsel istismarı" suçundan cezalandırılması istenirken diğer 2 çocuk hakkında ise ceza verilmesine yer olmadığı kaydedildi.

Zonguldak'ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Kozlu Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü’nde kalan kız çocuklarının dışarılarda gece geç saatlere kadar kaldıkları, alkollü bir şekilde yurda geldikleri yine ihmal ve ilgisizlikten dolayı kurumdan sıklıkla kaçan kız çocukları dışarıda birbirlerini para karşılığı başkaları ile birlikte olmaya zorladıkları, bazı çocukların kurum içinden müstehcen fotoğraflarını ve videolarını erkek arkadaşlarına gönderdiği de iddia edildi.

Zonguldak'ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Kozlu Çocuk Evleri Sitesi İdari yönetiminin ihmali yüzünden geç saatlere kadar dışarıda duran bir kız çocuğunun 3 kişi ile cinsel ilişkiye girdiği ve bunun neticesinde “Bu kişilerle kendi isteğimle cinsel ilişkiye girdim” dedirtildiği daha sonra ise kız çocuğunun apar topar başka bir şehre nakledildiği belirtilirken, Zonguldak'ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Kozlu Çocuk Evleri Sitesinde kalan 16 yaşında bir kız çocuğunun nasıl kendi isteğiyle başka kişilerle cinsel ilişkiye girdiği, bu kişilerin kim olduğunun neden araştırılmadığı sorgulanırken idari yönetimin konu hakkında nasıl bir açıklama yaptığı bilinmiyor.

Kaynak: Gazete Pencere