Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, işçi kıyımı iddialarını yalanladı ve şu ana kadar ilişiği kesilen 37 işçiden 15'inin kendi isteğiyle ayrıldığını, diğerlerinin ise 'siyasetin göbeğine girip, holiganlık yaptığını' öne sürdü. Püsküllü, başka kurumlardan gelen 15 çalışanlara da kendi kurumlarına dönmesini söylediklerini kaydetti.

Taşkent'ten kredi faizi artırımına tepki! Taşkent'ten kredi faizi artırımına tepki!

İrfan Püsküllü, Belediye Meclisi'nin mayıs ayı toplantısında gündemdeki soruları yanıtladı. "İşçi kıyımı yapıldığı" yönündeki iddialarla ilgili bir soruyu yanıtlayan Püsküllü, iddiaların doğru olmadığını ifade ederek, "Ancak siyasetin göbeğine kadar girmiş, bayrak sallamış, koşturmuş arkadaşlarla alakalı eğer sıkıntılı ise çalışmayı düşünmeyiz" dedi. Püsküllü, 15 işçinin kendileri göreve başlamadan örce kendi isteğiyle ayrıldığını ve belediye ile ilişiği  kesilen çalışan sayısının toplam 37 olduğunu anlatarak, "Bayraktepe ve Uludere Tesislerimizde bizleri çok zor durumda bırakarak çıkıp giden işçilerimiz oldu. Masa ve malzeme kayıplarımız oldu. Çalışırız ya da çalışmayız usule uygun bir şekilde bulundukları tesisleri teslim edebilirlerdi" diye konuştu.

MART AYINDA İŞÇİ ALINMIŞ

Mart ayında belediyeye işçi alındığını ve bunun sorumlusunun kendileri olmadığını vurgulayan İrfan Püsküllü, şöyle devam etti:

"Hendek’in hakkını 10 – 15 kişiye yedirme gibi bir durum söz konusu olamaz. Şunu iyi bilmemiz lazım Belediye Başkanımız burada yetkili olan kişi. Bir tasarrufta bulunmuş. Kiminle devam edecek kiminle devam etmeyecek. Tabi bunu yaparken de kimsenin onurunu kırmadan incitmeden böyle bir tasarrufta bulunduk. Kadromuzda diğer kurumlardan gelen yaklaşık 15’e yakın da arkadaşımız var. Onlara da (Biz sizlere bir şeyler söylemeden kurumlarınıza geri dönün) dedik. Onların yerine çalışacak arkadaşlarımız var çünkü. Onların bizlere maliyeti yaklaşık olarak aylık 1.5 Milyon TL. Bu arkadaşlarımızın görevini yapacak çok fazla arkadaşımız var. Bir diğer konu ise çalışmaya devam etmediğimiz mezarlıklarla ilgili çalışan arkadaşlarımız. Hendek’in mezarlık işlerinin yapılmasını, cenazenin yıkanması, mezarların açılması, nakli gibi birçok konuyu Sakarya Büyük Şehir Belediyemiz yapıyor. 5 arkadaşımız sadece cenaze çadırlarıyla alakalı iş yapıyorlardı. 5 arkadaşımızı orada değerlendirmek istemediğimiz için böyle bir tasarrufumuz oldu. Ölçüsünü bilen kimsenin ekmeğiyle oynamadık. Belediyemizde kim holiganlık yapıp siyaset yapıyorsa bunun bedelini ödemek zorunda. İşçi kıyımı gibi bir durum söz konusu değil. Normalde bugün basın açıklaması yapıp bildiri yayınlamayı düşünüyorduk fakat meclis toplantısı olduğu için buradan gerekli açıklamayı yapmayı uygun gördük”

BELEDİYENİN GEÇMİŞ DÖNEM BORÇLARI

Hendek Belediyesi'nin geçmiş dönem borcunı açıklamayı doğru bulmadıklarını ifade eden Püsküllüu şunları kaydetti:

" Biz görevi devralmadan önce aşağı yukarı ne kadar bir borç yükü devralacağımızı tahmin ediyorduk. Seçmenlerimiz ve insanlarımız bunu görerek oylarını kullandılar. Burası icraat makamı. Burada icraat yapacağız. Geçmiş borç varsa ödenecek. Önümüze bakacağız. Geçmişimizle kavga etmeyeceğiz. Özellikle öğrenmek isteyen meclis üyelerimiz dilekçe vererek bu bilgilere ulaşabilirler fakat kamuoyuyla paylaşmalarını doğru bulmuyorum. Huzur ortamımızın bozulmasını istemiyorum. Birbirimizi kıracak üzecek şeyler içerisinde olmayalım."

Editör: Tuncer Kalaycı