banner26

banner32

Özkoç'tan Bakan Soylu'ya sert tepki!

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Çıplak arama iftirasını atmak alçaklık ve namussuzluktur” diyen Soylu için " Mafya ağzıyla konuşan bir tetikçi" dedi

SİYASET 24.12.2020, 17:22 24.12.2020, 21:14
17
Özkoç'tan Bakan Soylu'ya sert tepki!

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Çıplak arama iftirasını atmak alçaklık ve namussuzluktur” ifadelerine karşı TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na katılan Ceza ve Tevkifevleri Müdür Yardımcısı’nın çıplak arama olduğuna ilişkin ifadelerini ve cezaevleri inceleme raporlarından örnekleri aktardı. Özkoç, “Kanıtlıyorum, şimdi namussuz ve şerefsiz sözünü sana iade ediyorum. İçişleri Bakanı mafya ağzıyla konuşuyor, mafya ağzıyla konuşursan sana mafya ağzıyla cevap verirler. CHP’ye karşı sana verilen tetikçilik görevini, mafya ağzıyla sürdürmenin devlete maliyeti vardır. O makamlar yıpratılmaması, senin gibi kişiler tarafından zedelenmemesi gereken makamlardır. Hak etmediğimiz makamlarda saraydaki kişinin iki dudağında orada oturtturuluyorsunuz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Özkoç’un konuşmasından satır başları şöyle: 

DİNİMİZİ İŞLERİNE GELDİĞİ ZAMAN KULLANIYORLAR: Çiftçi, esnaf, işçi, öğrenci herkes mağdur. En çok ağırlarına giden birileri saltanat içerisinde yaşarken, kendilerinin yoksulluk içerisinde kıvranmaları. İşin daha da kötüsü onlarla dalga da geçiliyor. AKP’li vekil diyor ki ‘Boğazından kuru ekmek geçtiyse toksun’ diyor. Cumhurbaşkanı diyor ki ‘Dişinizi sıkın.’ Komşun açken tok yatan birisi bizden değildir. Dinimizin gerçeklerini de her türlü değeri de işlerine geldiği zaman kullanıyor işlerine geldiği zaman sömürüyorlar.

SES ÇIKMASIN İSTİYORLAR: Cumhurbaşkanı mafya ittifakı, milletin kazanımlarını yok ediyorlar. Derneklere kayyum atama getiriliyor. Belediyelere kayyum atanıyor, oralar tek tek milletin oyuyla gelen yerler boşaltılıyor, şimdi sıra derneklerde… Mesele şu ‘hiçbir sivil toplum örgütü özgürce hareket etmesin, hiçbir dernek eleştiride bulunmasın’. Herhangi bir suça herhangi bir üyesi katılıyorsa o kişi soruşturma aşamasında bile olsa o derneğe kayyum atanabilecek. Amaç çok açık artık dernekler de hiç sesini çıkarsın istemiyorlar. Avukatları da müvekkillerine karşı muhbir durumuna getiriyorlar. Yasa bu iki gün içinde çıkacak. ‘Müvekkilin ile ilgili bir bilgi söz konusu ise o bilgiyi MASAK’a bildir’ diyorlar... Müvekkil avukat arasındaki sır nasıl olacak? Güven ortamını tamamen ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Güven ortamı ortadan kalkarsa kaos olacak. Kaos olursa oradan insanlar birbirlerine karşı güvenmeyecekler. Tam da o zamanlarda istediğin gibi ülkeyi diktatörce yönetebilme kabiliyetini elde edebilirsin

TÜRKİYE'NİN GRİ LİSTE TEHLİKESİ VAR: Yemen, Suriye, Moğolistan ile beraber gri listeye girmek üzere Türkiye. Onun için acele ediyorlar, kara para ve uyuşturucudan dolayı Türkiye’nin gri listeye girerse Türkiye’ye yatırımların da önü kesilecek. Zaten ekonomi de zor durumda.

ÜLKESİNE İHANET ETSE DE YARGILANMAYACAK: Sıradan vatandaşı denetleyebilirsin, iş adamını denetleyebilir, esnafı öğrenciyi denetleyebilir, peki siyasetin içerisinde kara para aklayanları, milleti sömürenleri, bu kara paraları ayakkabı kutularında saklayanları, Man'da olduğu gibi başka ülkelerde bir ilişki ağına girip siyasilerin kendilerine menfaat sağlamalarına engel olacak maddeyi neden getirmiyorsun? Herkes yargılanabilir ama hükümet başkanı yargılanamaz mı? Milleti soysa, ülkesine ihanet etse dahi siyasetin devletin imkanlarını kullanarak menfaat sağlasa dahi o kişi MASAK tarafından incelenemeyecek mi? Evet incelenemeyecek. Bu yasa geçerse, Türkiye özgürlük ve demokrasi anlayışından çok daha büyük yara alacak. Milletin birbirine olan güveni yok olacak. Bir araya gelelim özgürce hakkımızı hukukumuzu savunalım imkanı ortadan kalkacak, legal olma imkanı ortadan kalkınca, illegal olma, bir örgütlenme anlayışı gitmek Türkiye için çok tehlikeli olacak. Cumhur mafya ittifakı ellerini kaldırıp geçirecekler. Bundan etkilenecek olan, STK, dernekler... Halkımızı bilgilendiriyoruz.

İNSANLARIN EŞİT BİR ŞEKİLDE AŞILANMASI GEREKİYOR: Sayın Kılıçdaroğlu, hem DSÖ’ye hem de bütün sosyal demokrat partilere birer yazı yazdı. Bütün insanların eşit bir şekilde aşıya kavuşmasını talep etti. Sosyal demokrat liderlere, bu konuda kendilerine destek vermeleri ve böyle bir kamuoyu yaratılması için birlikte hareket etmelerinin gereğinin altını çizdi. Türkiye dahil olmak üzere, dünyanın tüm yoksul ve aşıya ulaşmakta zorluk yaşayan insanlara aşının bedava ve bir an önce ulaşılabilir hale getirilmesi için mücadele etmemiz gerekiyor.

SARAYDA BALLA BÖREKLE YAŞIYORLAR: TBMM, bu gece tahmin ediyorum üçe, dörde kadar çalışacak. Yarın da devam edecek. Bir kere daha vurguluyorum. 150’nin üzerinde milletvekili korona virüsüne yakalandı. Bir çatının altında milletimiz için gece gündüz mücadele ediyoruz. Ne yapıyorsunuz diyenlere, sizin aleyhinize çıkarılan her yasayı engellemek için mücadele ediyoruz. AKP’nin oyları geçirmeye yetmiyor, oradan bir başka el kalkıyor, MHP. Onların oylarıyla birlikte, yani cumhur mafya ittifakının oylarıyla yasalar tek tek geçiyor. Geçen yasalar hepsi cumhurbaşkanı tek yetkilidir diye geçiyor. Sizin çocuğunuzun hangi cephede öleceğine, bir kişi karar veriyor, emeklinin nasıl yaşayacağına bir tek kişi karar veriyor, üniversite mezunlarının işsiz, atanamayan öğretmenlerin sağlıkçıların alınıp alınmayacağına bir tek kişi karar veriyor, belediyelere kayyum atanıp atanmayacağına bir tek kişi karar veriyor. Eskiden parlamenter sistem varken, bakanlar milletin vekillerine karşı sorumluydu, şimdi bakanlar da bir tek kişiye hesap veriyorlar, onlar sarayda balla börekle yaşarken size diyorlar ki ‘kuru ekmekle yaşayın.’

ERDOĞAN MAĞDUR OLDUĞU ZAMAN AİHM'E BAŞVURMUŞTU: AİHM’in Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karara karşı Erdoğan’ın “bizi bağlamaz” açıklamasına ilişkin gelen soruya Özkoç, “Su yavaş yavaş ısınırken hiç kimse farkına varmıyor ama su kaynamaya başladığı zaman o suyun ne kadar tehlikeli olduğunu farkına varıyor. Türkiye referandum yapıyoruz diye milletin huzuruna gidip, milletten yalanla baskıyla aldıkları oylarla adalet gitti. Yasalar doğru işlemiyor ve bir kişiye bağımlı. Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını tanımayan bir iktidar konumuna geldik, AYM kararları ve Türkiye’deki hukuki süreç bittikten sonra bizim Türkiye’deki yaşayan hukuk karşısında mağdur düşen herkesin tek güvencesi uluslararası anlaşmalardır. En önemlilerinden biri de AİHM’dir. Orada biz imzamızı atmışız, ‘buraya başvuracağız’ diye. Oraya başvuranlardan biri de Recep Tayyip Erdoğan’dır. Kendisi mağdur olduğu zaman AİHM’e başvurmuştur. AİHM kararı, sadece Demirtaş'la ilgili bir karar olmaktan çıkmıştır. Bu mağduriyeti yaşayan herkes için bir gerekçeli karar açıklamıştır. AHİM demiştir ki, ‘siz suçsuz yere insanları cezaevinde tutuyorsunuz, beraat ediyorlar fakat onların dışarı çıkmasına izin vermiyorsunuz, suçun unsurları oluşmadan kişiyi hürriyetinden mahrum ediyorsunuz’ diyorlar. Tüm ülkelerle ilişkileri kopuk, dünya ile olan bağımız kopmuş Türkiye ekonomik olarak gittikçe batıyor, artık dünyada saygınlığı kalmamış bunların hiçbir önemi yok. Kendisinin saraydaki varlığını Türkiye’nin ve devletin gücünü elinde tutan İçişleri Bakanı ile milleti korkutarak ve ürküterek tehdit ederek, bir devlet adabı içerisinde değil, bir kabadayı adabı içerisinde insanlara saldırtarak oradaki mevcudiyetini korumaya çalışıyor. O yüzden Erdoğan’ın yasalara uymak gibi bir derdi yoktur. Bu kararı uygulama niyetinde olduklarını düşünmüyorum. Onun için Türkiye’de adaletten yana olan güçlerin birlikte hareket etmeleri gerektiğinin altını çiziyorum” diye konuştu.

NAMUSUZ, ŞEREFSİZ SÖZÜNÜ SOYLU'YA İADE EDİYORUM: İçişleri Bakanı başta olmak üzere çıplak arama tartışması ile ilgili iktidardan gelen tepkilerin sorulması üzerine Özkoç, “Yalanı kırk kere söylersen, kırkıncı da karşındaki insan ‘galiba doğru’ diyor. İçişleri Bakanı hiç yüzü kızarmadan yalan söyleyebilen birisi. Bakın insan hakları komisyonu, gelen Namık Varol. Komisyon üyemiz Ali Haydar Hakverdi’nin sorusu üzerine, ‘çıplak arama vardır.’ Ne zaman nasıl yapıldığını komisyon üyelerine tek tek anlatmıştır. Bazen alt giyinik üst çıplak, bazen üst giyinik alt… Bazen de bütün halinde çıplak arama yapıldığını ceza tutukevleri genel müdür yardımcısı söylüyor. Elazığ Cezaevi İnceleme Raporu, ‘çıplak arama yapıldı onuruma dokundu’ deniliyor. Diyarbakır İnceleme Raporu, ‘mahkumlar çıplak bir biçimde arandılar.’ Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi Raporu, burada da aynı şekilde ‘kuruma ilk geldiğimizde çıplak arama yapıldı taciz edildik’ deniyor. Çıplak arama artık bir tacize dönüşüyorsa, bir kontrolün ötesinde mahkumun haysiyeti ve onurunu zedeleyecek bir noktaya getiriliyorsa buna karşın hepimizin durması gerekiyor. İçişleri Bakanı 'Bunu söyleyenler namussuzdur, şerefsizdir' diyor. Kanıtlıyorum, şimdi namussuz ve şerefsiz sözünü sana iade ediyorum. İçişleri Bakanı mafya ağzıyla konuşuyor, mafya ağzıyla konuşursan sana mafya ağzıyla cevap verirler. CHP’ye karşı sana verilen tetikçilik görevini, mafya ağzıyla sürdürmenin devlete maliyeti vardır. O makamlar yıpratılmaması, senin gibi kişiler tarafından zedelenmemesi gereken makamlardır. Hak etmediğimiz makamlarda saraydaki kişinin iki dudağında orada oturtturuluyorsunuz” dedi.  

DAMAT NEREDE?: Merkez Bankası’nın faiz artırma kararı için Özkoç, “Hani günahtı? Başka çareleri yok, borçlanmaktan başka çareleri yok ancak dövizi böyle tutabiliyor. Ekonomiyi yönetemiyorlar, Hazine'yi damat boşalttı. Damattan haber var mı? Neden yok, neden kimse sesini çıkarmıyor? Bu ülkeye geliyorsun Maliye Bakanı oluyorsun, peki ondan sonra bu çok önemlidir diyorsun, ondan sonra birden çekip gidiyorsun, sonra senin yaptığın her şeyin yükün milletin omzuna kalıyor sen ortada yoksun. Cumhurbaşkanı bunun siyasi sorumluluğunu alıyor mu? Damat giderken ne diyor, ‘At izi it izine karıştı, Allah sonumuzu hayretsin’ diyor, bunu CHP söyleyince niye suç oluyor” dedi. 

Kaynak: Gazete Duvar
Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23