banner26

‘Ülkeyi Yağma Hasan’ın böreğine çevirdiler!’

Erkan Baş, TBMM'de bugün partisi adına gündemi değerlendirdi.

SİYASET 18.01.2022, 14:56
44
‘Ülkeyi Yağma Hasan’ın böreğine çevirdiler!’

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Mecliste yaptığı açıklamalarda ekonominin belini doğrultmasının ilk adımı olarak ülkenin, Erdoğan ailesinden kurtulması gerektiğini söyledi. Baş, “Bu sülaleyi doyurmak dışında bir derdi olmayanlar ülkeyi Yağma Hasan’ın böreğine çevirdi” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) bugün partisi adına gündemi değerlendirdi.

Sözlerine, 15 yıl önce katledilen Hrant Dink’i anarak başlayan Baş, Hrant Dink, katledilişinin 15. yılında vurulduğu yerde anılacak. Bu yılki anma “15 Eksik Yıl” sloganıyla gerçekleştirilecek. Bu ülkede yaşayan bütün halkların birarada eşit ve özgür bir ülkede barış içinde yaşayacağı günler için sürdürdüğümüz mücadelede yaşamaya devam edecek” dedi.

Baş, açıklamasında şunları söyledi:

Türkiye’nin yüzde 99’u, mühendisi, doktoru, öğretmeni, işçisi, öğrencisi, faturasını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünürken, markete gidip alışveriş yapmaya çekinirken, tüm ülke yoksulluğa mahkum edilmişken, Erdoğan iktidarı şatafata doymuyor.

‘ÜLKEYİ YAĞMA HASAN’IN BÖREĞİNE ÇEVİRDİLER’

Cumhurbaşkanlığına ait binaların bakımı için 2022 yılı sonrasında 61 milyon 200 bin lira harcanacak. Artık tamamen gerçeklikten kopmuş, sadece kendi iktidarının hayalleriyle yaşayan biri var karşımızda.

Resmen ülkenin vergisi, yurttaşın emeği Cumhurbaşkanının lüks hayatı durmasın, yazlık saray, kışlık saray gezebilsin diye sömürülüyor. Bu ülkenin, bu ekonominin belini doğrultmasının ilk adımı, bu israfçı, tamamen zararlı, parazit aileye elveda demesidir. Sülale devrini bitirip, faturalarımıza, market alışverişimize, hayatımıza derin bir nefes aldırmalıyız. Bu sülaleyi doyurmak dışında bir derdi olmayanlar ülkeyi Yağma Hasan’ın böreğine çevirdi.

‘İKTİDAR ÜLKEYİ BİT PAZARINA DÖNDÜRDÜ’

Gazetelerde çıkan haberlere göre BAE Yatırım Fonu Başkanı Türkiye hakkında şunları söyledi: “Eğer uzun vadeli planlarınız varsa, (Türkiye’den bir şeyler satın almak için) müthiş bir fırsat”. Al-Suwaidi isimli Başkan Türkiye Varlık Fonu ile şimdiden birkaç “fırsat” için masada olduklarını da belirtti. Türkiye’nin yatırım yapmak açısından için hala fırsatlara sahip olduğunu söylemiş!

Türkiye Varlık Fonu üzerinden kendi açtıkları ekonomik yarayı kullanarak iktidarlarını biraz daha olsun sürdürebilmek için, ülkenin elde kalmış son kamu kaynaklarını aile malıymış gibi yabancı zenginlere peşkeş çekiyorlar. Hepimizin, kamunun, toplumun, bu ülkenin yararlanması gereken işletme ve hizmetleri kar hırsıyla haraç mezat satıyorlar.

Haberde yabancı yatırımcı bile bizim ülkemizin üretiminin, kaynaklarının kelepir olduğunu söylüyor, adeta bu toplumun kazıklamasını övünç meselesi haline getiriyor.

Bu ülkeyi bu noktaya getiren, ülkeyi bit pazarına çeviren bu sülale iktidarıdır, bu Saray Rejimi’dir. Onların bilinçli kötü yönetimi ve bitmeyen açgözlülüğü ülkeyi yıkımın eşiğine getirdi. Artık AKP bir ekonomi sorunudur.

‘SARAYDAKİ SÜLALE DOYMUYOR, FATURALAR ŞİŞİYOR’

Türkiye her geçen gün bu iktidarın elinde bitme noktasına gidiyor. Türkiye’nin bütçe dengesi 2021 yılında 192,2 milyar TL açık verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bütçe gelirlerinin 2021’de, önceki yıla kıyasla arttığıyla övünüyor. Ama bir avuç para babasını doyuramadığımız için her geçen gün yoksullaşan bu ülkenin halkı bunun faturasını ödemek zorunda kalıyor.

Saraydaki sülaleyi ve bir avuç yandaşı doyuramadığımız için vatandaşın payına düşen şey faturaların artması oluyor. Sayısız örneğini bu hafta yurttaşlarımız bize ulaştırdı. Türkiye’nin her yerinden; evlerden, küçük işletmelerde kış mevsiminde geçen yıl ortalama 1000 lira fatura ödeyen vatandaş, bugün 3 bin liraya kadar fatura öder durumda. Sosyal medyada faturalara isyan eden vatandaşlarla doldu. İktidar ve yandaşları bunu görmezden geliyor.  

Halkın zorunlu olarak kullandığı elektrik, su ve doğalgazın bir avuç para babasını zengin etmek için özelleştirme yoluyla ve kötü ekonomi yönetiminin faturasını halka çıkarmak için sürekli olarak şişirilmesi artık vatandaşın sabredemeyeceği bir noktaya gelmiş durumda.

Şirketlerin cebini doldurmak bizim işimiz değil. İnsanlar, bir ay boyunca insanlık dışı koşullarda çalışarak, 3-5 kuruş maaş alıp, bu parayı patronlar daha da zenginleşsin diye ya da birileri Sarayda keyif çatsın diye artan faturalarla karşılamayacaklar.

‘ÇÖZÜM İÇİN KANUN TEKLİFİMİZ GÜNDEME ALINSIN’

Çözüm ise çok basit: bu hizmetler kar gözetmeyen, insanca yaşamı sağlayacak bir şekilde sağlanmalı. Elektrik, su, doğalgaz ve internet, günümüzde düzgün bir yaşam sürdürmenin vazgeçilmezidir. TİP olarak buradan muhalefet güçlerine çağrı yapıyoruz; sunduğumuz kanun teklifini gündeme alınması lazım. Özelleştirmeler geri alınmalı, halkın alınteri birtakım patronlara peşkeş çekilmekten vazgeçilecek, herkese ihtiyacı karşılığı kullanabileceği hizmetler sunulacak.

‘HALKIN ÜZERİNE POLİS, JANDARMA, TARİKATLARI SALIYORLAR’

Geçtiğimiz günlerde bir yurttaşımız AKP yöneticilerine derdini anlatmaya çalışıyor, “Hemen bunu takibe alın” diye suçlanıyor, provokatör ilan ediliyor. Vatandaş derdini söylemeye çalışıyor. Bu ülkeyi yönetiyorsanız, bu ülkenin ne durumda olduğunu da dinlemek zorundasınız. Vatandaşın sesini kısamayacaklar. Eğer vatandaşı sustururlarsa, biz vatandaşın sesini yükseltmeye devam edeceğiz.

Ülkeyi yönetemiyorlar. Ülkeyi yönetemeyince halkın üzerine polisi, jandarmayı, adliyeleri salıyorlar. İnsanları korkutarak teslim almaya çalışıyorlar. Bunu başaramadıkları durumda bu sefer tarikatları, cemaatleri büyüterek insanları esir almaya çalışıyorlar. AKP her açıdan ülkeyi yıkıma doğru sürüklüyor.

Bu iktidar döneminde halkı esir almak için en çok uygulanan yöntemlerden bir tanesi tarikat ve cemaatlerin önünün açılması, bunlara kamu kaynaklarının sunulmasıdır. Enes Kara, Antalya ve Ensar örneklerinde gördüğümüz gibi iktidar, bu tarikat ve cemaatlerin; ülkenin geleceğini tehdit eder bir noktaya gelmesinin önünü açıyor.

TİP olarak bu tarikat ve cemaatlere karşı mücadeleyi devam ettireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye’yi bu içine düşürüldüğü karanlıktan çekip kurtarmak için, bu gerici örgütlenmelere karşı her alanda mücadeleyi sürdüreceğimizi ve halkın dayanışmasını örgütleyeceğimizi paylaşmak istiyoruz.

‘LİLA KAĞIT İŞÇİSİNE SELAM OLSUN’

Bu durumlara karşı her yerden sesler yükselmeye devam ediyor. Buradan Lila Kağıt işçisi kardeşlerimizi selamlıyorum. Aylar süren bir çabanın ardından Çorlu'da bulunan fabrikada yetki alma noktasına gelen Selüloz-İş üyesi kardeşlerimiz, yine patronların hak tanımaz tavrıyla karşı karşıya. Her yıl karlarına kar katan patronlar, işçilerin en temel hakkı olan örgütlenme özgürlüğünü engellemeye çalışıyor. Biz patronların bu iktidar destekli saldırıları karşısında; işçi arkadaşlarımızın birleşerek, örgütlenerek mutlaka zafere ulaşacaklarına inanıyoruz. Dayanışma duygularımızı paylaşıyoruz.

‘ELLERİNDEN GELENİ ARDINA KOYMASINLAR’

Türkiye İşçi Partisi Bingöl İl Örgütümüzün çalışmaları gerekçe bildirilmeden valilikle keyfi şekilde engellenmeye çalışılıyor. Üniversitede çalışma yürüten gençlerimiz hakkında rektörlükçe idari soruşturmalar başlatıldı.

Valilikler, AKP’nin yerel örgütlerine dönüşmüş durumda. Önceden izin almaksızın her yurttaşımızın bildiri dağıtması, siyasi faaliyet yürütmesi Anayasa’da her yurttaşa tanınmış bir haktır. Saray’dan gelen talimatları, Anayasa’nın üstünde gören valiler, kaymakamlar, emniyet müdürleri büyük bir hata işliyorlar ve bunun bedelini mutlaka ödeyecekler. Ne olursa olsun halkın sesi, ülkenin dört bir yanında yankılanmaya devam edecek. Bu iktidarın baskıları bize vız gelir, tırıs gider! Ellerinden geleni ardına koymasınlar.

‘AKP BİR HALK SAĞLIĞI PROBLEMİDİR’

AKP bu ülke için bir halk sağlığı problemidir. AKP Türkiyesi’nde insanlarımız umutsuzluğa sürüklenmektedir. AKP, politikalarıyla halk sağlığını tehdit etmektedir. TİP olarak, koronavirüse karşı nasıl mücadele ediyorsak; AKP’ye karşı da mücadeleyi büyütme çağrısı yapıyoruz.

DEMOKRASİ İTTİFAKI AÇIKLAMASI

Halkı düzen sınırları içindeki tartışmalara mahkum etmeyen, yeni bir alternatif sunma ihtiyacına yanıt olması amacıyla sürdürülen faaliyetlerin bir aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Umuyorum önümüzdeki günlerde yeni bir ittifakın temellerini atacağız. Biz TİP olarak, ortak değerlendirmelere sahip olduğumuz tüm siyasi partiler, sendikalarla, meslek örgütleriyle; halkın sesinin en güçlü biçimde çıkması için seçimlerden önce başlayacak, seçimlerde sürecek ve seçimden sonra Türkiye’nin yeniden kuruluşuna katkı sunacak bir halk ittifakının, 3. ittifakın, demokrasi ittifakının oluşması için sorumlu davranacağız.

Kaynak: İleri Haber
Yorumlar (0)
13
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31