Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe’nin, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le yaptığı görüşme, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in başkanlığında yapılan MYK toplantısının da ana gündem konusu oldu.

Edinilen bilgiye göre Bakan Şimşek, Karatepe’nin asgari ücrete ara zam ve emekli maaşlarına refah payı eklenerek artırılması talebine, uygulanan ekonomik programı anımsatarak, “Enflasyon hedefinden taviz geremeyiz” gerekçesiyle karşı çıktı.

CHP’nin gölge kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumlu olan Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, önce basın toplantısı düzenledi, ardından da MYK Toplantısına katılarak, görüşmeye ilişkin bilgilendirme yaptı.

Toplantıda ayrıca, bundan sonra iktidar partisiyle ilişkiler konusunda izlenecek strateji de ele alındı.

Edinilen bilgiye göre Karatepe, basın toplantısında da açıkladığı gibi MYK’da, Şimşek’le görüşmede 4 temel konuyu gündeme getirdiklerini anlattı.

Şimşek kapsamlı sunum yaptı

4 saat 15 dakika süren görüşmenin uzamasının gerek Karatepe’nin, gerekse Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, ayrıntılı olarak karşılıklı görüş ve taleplerini aktarmalarından kaynaklandığı belirtildi.

Görüşmede Şimşek, enflasyonla mücadele odaklı uygulanan ekonomi programı konusunda kapsamlı bir sunum yaptı.

Görüşmenin en kritik konularından birisi ise asgari ücrete ara zam ve emekli maaşları oldu.

Edinilen bilgiye göre Karatepe’nin asgari ücrete ara zam ve emekli maaşlarında refah payını içerecek şekilde artış yapılması gerektiğini belirtmesi üzerine Bakan Şimşek, uyguladıkları ekonomik programdan ödün veremeyeceklerini belirtti.,

Fahrettin Koca Sağlık Bakanlığı’ndan alındı Fahrettin Koca Sağlık Bakanlığı’ndan alındı

“Enlasyon hedeflerini tutturmak zorunda olduklarını” belirten Şimşek'in, programdan ödün veremeyeceklerini belirterek, zam taleplerini geri çevirdiği kaydedildi. Karatepe’nin ise dar gelirliye yapılacak küçük bir artışın enflasyon üzerinde belirgin bir etkisi olmayacağını, asıl üst gelir gruplarına dönük önlemlerin devreye sokulmasını önerdiği öğrenildi.

'Vergi cennetleri açıklanmalı'

Görüşmede Karatepe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “vergi cenneti” olarak nitelendirilen yerleri açıklaması talebini de iletti. Karatepe, Meclis’e sevkedilmesi planlanan yeni vergi paketi taslağında yer aldığı belirtilen “bahşiş vergisi”, yurt dışı harçlarının artırılması gibi önlemler yerine 18 vergi cennetinin ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca, vergi cenneti sayılan yerlere para aktarıldığında yüzde 30 oranında stopaj alınıyor. Karatepe’nin de bu nedenle listenin açıklanmasında ısrar ettiği belirtildi.

CHP’den 'mücadele ve müzakere politikasına devam' kararı

MYK’da iktidar partisiyle ilişkiler konusunda izlenecek stratejinin de ele alındığı öğrenildi. Bu çevrede gölge bakanların, ilgili oldukları bakanlıklarla gerekli görüldükçe temas kurmasının yararlı olacağı değerlendirildi.

AKP ile görüşmeler nedeniyle, iktidarın başta ekonomi olmak üzere “yaptığı hata ve yarattığı tahribatın sorumluluğuna ortak olunması anlamına gelmediği” değerlendirmesi yapılan MYK’da, iktidarla “mücadele ve müzarekere” politikasının devam ettirilmesi görüşü benimsendi. Ayrıca, Şimşek’e iletilen taleplerin ve sorunların çözümü noktasında takipçisi olunması olunması kararlaştırıldı.

Kaynak: BBC Türkçe