İnternet yayıncılığında da RTÜK yetki sahibi oldu İnternet yayıncılığında da RTÜK yetki sahibi oldu

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 2027 Avrupa Oyunları’nın imza töreni için gazetecilerle Roma’ya yaptığı tartışma yaratan geziye ilişkin açıklama yaptı. ÇGD açıklamasında, "Mesleğimizin üzerine herhangi bir gölge düşürecek adımlardan önce gazeteciler uzak durmalıdır" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’nun 2027 Avrupa Oyunları’nın imza töreni için gazetecilerle Roma’ya yaptığı gezinin belediye bütçesinden karşılanması tepkilere neden olmuştu. Söz konusu gezide gazetecilerin gitseler dahi masraflarını kendilerinin veya kurumlarının karşılaması gerektiği vurgulanmıştı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin açıklaması şöyle:

"Son dönemde gazetecilik mesleğinin etik değerlerine dair tartışmalar yaşanmaktadır. Başta iktidar olmak üzere siyasilerin dönem dönem gazetecilik mesleğine olan saldırılarının yıllardır sürdüğü bilinmektedir. 

Bu çerçevede gazetecilik yapan meslektaşlarımızı yıllardır tartışılan ve eleştirilen konularda daha hassas ve dikkatli davranmaya, evrensel gazetecilik ilkelerine uymaya davet ediyoruz.

Meslektaşlarımıza, gazeteciliğin kamusal sorumluluğundan ödün vermememiz ve "halkla ilişkiler faaliyetleri"ni mesleki sorumluluklarımız gereği gazetecilik faaliyetinden ayırt etmemiz gerektiğini hatırlatıyoruz. Mesleğimizin üzerine herhangi bir gölge düşürecek adımlardan önce gazeteciler uzak durmalıdır."

Editör: Tuncer Kalaycı