Demans, hafızayı ve insanların dili nasıl kullandığı ve iletişim kurduğu, mekansal farkındalık (mesela mesafeleri değerlendirme yeteneği) ve planlama yapmamızı, dikkatimizi vermemizi ve görevleri yerine getirmemizi sağlayan süreçler gibi diğer önemli işlevleri etkileyen bir beyin bozukluğudur.

İşitme kaybı ile demans arasındaki bağlantı birçok önemli çalışmayla doğrulanmıştır. Bunlardan biri, başlangıçta herhangi bir bilişsel bozukluk belirtisi olmayan yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı bir araştırma çalışmasıyla ispatlandı.

11 yıl boyunca izlenen ve çalışmanın başında işitme kaybı olanların sonunda bilişsel bozukluk düzeylerinde artış görüldü.

Bazı uzmanlar, işitme kaybının getirdiği sosyal izolasyonun, kişinin demans geliştirmesine katkıda bulunduğuna inanıyor.

Koronavirüsün hızla yayılan yeni varyantı: FLiRT Koronavirüsün hızla yayılan yeni varyantı: FLiRT

Gecede en az 7 saat uyumak, sosyal ve fiziksel olarak aktif kalmak, sigarayı bırakmak, dengeli beslenmek demans gelişiminin engellenmesinde önemli rol oynuyor.

Orta yaştan itibaren bilinen risk faktörleri üzerinde çalışmak, beyin fonksiyonundaki demans gelişiminin azalmanın önlenmesinde önemli bir yol kat edecek gibi görünüyor.

Editör: Haber Merkezi