61 yaşındaki Sheinbaum'un iki çocuğu var (Reuters)

İsrail'de savaş kabinesi feshedildi İsrail'de savaş kabinesi feshedildi

Meksika'da resmi olmayan sonuçlara göre Claudia Sheinbaum ülkenin ilk kadın devlet başkanı seçildi.

Birleşik Krallık merkezli haber ajansı Reuters'ın aktardığına göre Sheinbaum, yüzde 58,3 ila yüzde 60,7 oranında bir oyla seçimleri kazandı.

Amerikan gazetesi Wall Street Journal (WSJ), iktidardaki Ulusal Yenilenme Hareket'inin (MORENA) 61 yaşındaki adayının kazanmasının, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'un politikalarına desteğin sürdüğünü gösterdiğini yazdı. 

CNN'in haberindeyse seçimlerde Sheinbaum'un diğer adaylara açık ara fark atmasının "şok etkisi yarattığı" ifade edildi.

Meksika için Geniş Cephe adayı ve eski Hidalgo Belediye Başkanı Xochitl Galvez yüzde 29,84'la ikinci, eski milletvekili Jorge Alvarez Maynez ise yüzde 10,48'le üçüncü sırada yer alıyor.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Amerikalar Arası Diyalog'dan Michael Shifter, WSJ'ye "Sheinbaum, seçimleri kazanmasını Obrador'a borçlu" dedi. 

Haberde, ABD'nin özellikle yasadışı göçün önlenmesi ve fentanil kriziyle ilgili Sheinbaum'la ortak çalışmak isteyeceğine işaret edildi. 

ABD'nin eski Meksika Büyükelçisi Earl Anthony Wayne ise eski ABD Başkanı Donald Trump'ın kasımdaki seçimleri kazanması durumunda, Washington-Meksiko ilişkilerinin zora girebileceğini söyledi. 

Wayne, "Trump işin içine girerse ne olacağını kestirmek güç ABD'yle ilişkileri yönetmek çok daha zor hale gelir" dedi.

Yahudi kökenli

Avrupa'dan Meksika'ya göçen Yahudi bir aileden gelen Sheinbaum, Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi'nde fizik eğitimi aldı. Enerji mühendisliği alanında doktora derecesine sahip Sheinbaum, akademik kariyeri nedeniyle "La Doctora" lakabıyla da anılıyor.

Sheinbaum'un ailesi de bilim insanlarından oluşuyor. Annesi Annie Pardo Cemo biyolog, babası Carlos Sheinbaum Yoselevitz kimya mühendisi, kardeşi Julio ise fizikçi. 

İklim değişikliği ve enerji tüketimi alanlarında bilimsel çalışmalar yapan Sheinbaum, 2007'de Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'ne (IPCC) katıldı. Birleşmiş Milletler'e bağlı IPCC, aynı yıl Nobel Barış Ödülü'nü aldı.  

1970'lerde eğitim alanında özelleştirmelere karşı düzenlenen eylemlere katılan Sheinbaum, 2000'de siyasete girdi.

2000'de Meksiko Belediye Başkanı seçilen Obrador, Sheinbaum'u başkentteki hava kirliliğini azaltması için çevreden sorumlu sekreter olarak atadı. 

Kaynak: Independent Türkçe