Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Adapazarı'nda depreme dayanıksız 58 bina tespit edildiğini, bunlardan 45'inin yıkıldığını belirterek, 13 binayla ilgili hukuki sürecin devam ettiğini bildirdi. Işıksu ayrıca, Adapazarı'nda yabancı uyruklulara ait 97 işyeri bulunduğunu söyledi.

Adapazarı Belediye Meclisi'nin Mayıs ayı toplantısında, deprem önlemleri, riskli binalar ve sığınmacılara ait işyerleri konuşuldu.  Gündem dışı söz alan CHP'li Meclis üyesi Serhat Erişir, belediye bünyesinde kurulan Afet Müdürlüğü'nün depreme hazırlıkta yeterli olmayacağını belirterek, "Adapazarı Belediyesi Meclis'i bünyesinde sürece katkı vermek adına Deprem ve Doğal Afetler Komisyonu kurularak; kentimizde meydana gelebilecek olası bir deprem ve etkileri çerçevesi kapsamında yapılanlar, yapılamayanlar, yapılamama nedenleri ve yapılması gerekenlerin belirlenmesine yönelik bir görevlendirme yapılması zaruridir" dedi.

Serhat Eri̇şi̇r

Erişir ayrıca, sığınmacılara ilişkin şu soruları yöneltti:

  • Adapazarı sınırları içerisinde sığınmacılara ait kaç iş yeri vardır?
  • Adapazarı sınırları içerisinde kaç sığınmacıya iş yeri açma ruhsatı verildi?
  • Adapazarı sınırları içerisinde kaç sığınmacının iş yeri açma ruhsatı olmadığından işyerleri mühürlendi?

IŞIKSU: İHTİYACIMIZ OLAN ŞEY KENTSEL DÖNÜŞÜMDÜR

Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Erişir'in deprem önlemleri ve sığınmacılara ilişkin sözlerine şöyle yanıt verdi:

Mutlu Işiksu"2024 ocak ayında Afet İşleri Müdürlüğümüzü kurduk. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüzü de geçen dönem kurmuştuk. Deprem öncesi, sırası ve sonrasında 3 aşamalı bir çalışma yürütülmektedir. Bununla ilgili devletimizin AFAD başkanlığı bulunmaktadır. AFAD başkanlığı bünyesinde Adapazarı Belediyesi’nde hangi dakikada kimin nerede görev yapacağı net bir şekilde bellidir. Afet öncesi yapılacaklar, afet sırasında yapılacaklar ve afet sonrasında yapılacaklar sistemi hazırdır. Bu kapsamda en çok ihtiyacımız olan şey kentsel dönüşümdür. ADA HAYAT projesi ile bunu başardık. Temel atma törenimizi de mart ayında gerçekleştirdik. İnşallah vaat ettiğimiz süre içinde tamamlanacaktır.

Burhanettin Duran Dışişleri'ne Bakan Yardımcısı oldu Burhanettin Duran Dışişleri'ne Bakan Yardımcısı oldu

Adapazarı’nda 58 adet riskli yapı tespiti yapılmıştır. Bunlardan 45’i yıkılmış durumdadır. 13 tanesinin ise kanuni süresi devam etmektedir. Meclis üyelerimizin vatandaşlarımızı kentsel dönüşüm konusunda motive etmeleri için yoğun bir çaba sarf ederek bu konuda birlikte güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum.” 

SIĞINMACILARA AİT İŞYERLERİ

"“Şu ana kadar yabancı uyruklu işyerleriyle ilgili şartlara uygun 97 adet ruhsat bulunuyor. Bu ruhsatlı iş yerlerinden 70 adetine idari para cezası, 13 adetine kapatma cezası uygulanmış ve 23 iş yeri de tahliye edilmiştir.”

Editör: Tuncer Kalaycı