Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesine ilişkin davada dördüncü duruşma yapıldı. Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden yargılamada, Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş ilk kez ifade verdi.

Ayşe Ateş, eşini MHP İstanbul milletvekilleri İzzet Ulvi Yönter ve Semih Yalçın'ın öldürttüğünü öne sürdü.

Ayşe Ateş ifadesinde, "Sinan, bu tehditler başladığında bana aslında şu şekilde söylemişti: 'Ayşe, İzzet Ulvi Yönter ve Semih Yalçın benim öldürülmem için Ahmet Yiğit Yıldırım ve Olcay Kılavuz'a talimat vermişler. Bu işi onlara vermişler. Onlar da beni öldürtmek için kapı kapı gezip katil arıyorlarmış'. Bu işin azmettiricisi, rahmetli eşimin bana söylediği, İzzet Ulvi Yönter ve Semih Yalçın. Onlar da gidiyorlar Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım ve Olcay Kılavuz'a talimat veriyorlar" dedi.

Ayşe Ateş: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözünden döndüğünü düşünmüyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesine de değinen Ayşe Ateş, "Sayın Cumhurbaşkanı bana yaptığımız görüşmede bir söz verdi: 'Kızım' dedi, 'sana söz veriyorum, kocanın katilleri yakalanacak, ne gerekiyorsa en kısa zamanda yapılacak'. Ben Sayın Cumhurbaşkanı'nın verdiği sözden ne döndüğünü düşünüyorum ne de tutmayacağını düşünüyorum. Ancak bu duruşma salonunda üç gündür izlediğim ve müşahede ettiğim tablo şunu göstermektedir: Benim karşımda, Sayın Cumhurbaşkanı'nın da iradesine meydan okuyan ve onun iradesinin de üzerinde bir karanlık suç şebekesi, bir karanlık suç örgütü var" diye konuştu.

30 Aralık 2022'de Ankara'nın Çukurambar semtinde beş kurşunla öldürülen Sinan Ateş'in davası bir buçuk yıl sonra Sincan Cezaevi Kampüsü içerisinde görülüyor. Davada tutuklu yargılanan 22 sanık savunmalarını tamamladı.

Orman yangını önlemleri tasarrufa takılmış Orman yangını önlemleri tasarrufa takılmış

@eczozgurozel

Özel: Mızrak çuvala sığmıyor

Duruşmayı izleyen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Saniye Ateş'in konuşması sonrası gazetecilere açıklama yaptı.

Özel, "Biraz önce Saniye Anne konuştu. 22 sanık ve sanık avukatının saatlerce süren savunmaları ifadeleri hepsi bir yana Saniye Ateş konuştu ve aslında bence orada söylenebilecek bunun üzerine bir kelime kalmadı. Sözlerini bitiremeden de baygınlık geçirerek salondan sağlık sebebiyle çıkarılmak zorunda kaldı. Gerçekten insanın kanı donuyor" dedi.

Özel, davayla ilgili olarak, "Artık bu salonda mızrak çuvala sığmıyor" ifadelerini kullandı, bu görüşünün gerekçesini şöyle açıkladı:

"Ezberletilmiş ifadeler....Daha önceki ilk ifadelerini hatırlamayıp hepsini geri alan, suçu üstüne alan ve meseleyi adi cinayet olarak göstermeye çalışanların neye çabaladıklarını, kimleri koruduklarını ve bu siyasi cinayetin nasıl bir basit bir cinayete dönüştürülmeye çalışıldığını hep birlikte görüyoruz."

AKP ve MHP'ye de dava süreciyle ilgili çağrıda bulunan CHP lideri, " "Sarı öküzü vermeyiz" derseniz Saniye Ateş'in gözyaşlarında boğulacaksınız. İllegal yapılarla işbirliği içinde olan birkaç çürümüşü ayıklayıp bu yükten hepiniz kurtulun. Bu milletin vicdanı bu cinayetin aydınlanmasına kim mani oluyorsa onu tarihe gömecek" dedi.

Editör: Haber Merkezi