Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adapazarı İlçe Başkanı Sabri Anıl Özkan, Adapazarı Belediyesi'nin 'Ada Hayat Projesi'nde deprem izolatörü kullanılıp kullanmadığını sorarak, "Kullanılmıyorsa neden kullanılmıyor?" dedi.

Sabri Anıl Özkan, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

11 yaşındaki çocuk Sakarya Nehri'nde boğuldu 11 yaşındaki çocuk Sakarya Nehri'nde boğuldu

"Bilindiği üzere ilçemiz 1. Derece deprem bölgesi ve yumuşak zemine dayalı bir alana sahip. Bu yüzden bizi bekleyen en önemli tehlike her zaman hatırlattığımız gibi deprem. Bu gerçekten kaçmamız, bu gerçeği görmezden gelmemiz imkansız.

Şehirde belediyecilik anlamında yapılacak, deprem üzerine önlem sağlayacak tüm girişimlerin yanında olacağımızı daha önce de söylemiştik. Depremden korunmanın yolu tedbir almaktır.

Şehrin göbeğinde, şehrin kalbi olarak bahsedilen Ada Hayat Projesi’nin işleyişini her gün bizler de takip ediyoruz. Projenin kentimiz için hayırlı olmasını temenni ederken bir yandan da kentsel dönüşümün tam anlamıyla olması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

DEPREM İZOLATÖRÜ

Tedbirler, dönüşümler, yenilikler bilimin öncülüğünde ilerlemeli. O yüzden daha iyi bir Adapazarı için özellikle bölge esnafının büyük fedakârlık gösterdiği, trafik sorunlarına vatandaşın sabır gösterdiği Ada Hayat Projesi’nde kamuoyunun bilgilenmesi için Adapazarı Belediyesi yetkililerine sormak isteriz: Ada Hayat Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi’nde “DEPREM İZOLATÖRÜ” kullanılıyor mu? Kullanılmıyorsa neden kullanılmıyor? Daha iyi, daha dayanıklı bir Adapazarı için yapılan bu çalışmanın son sistem ve tam önlem ile yapılması şehrimiz için en doğrusu olacaktır.

Japonya, Çin, Amerika gibi ülkelerde yaygın kullanılan sismik izolatörler, Türkiye’de Çam ve Sakura Hastanesinde kullanılmıştır ve birçok deprem bölgesinde de kullanılmaktadır. Adana Şehir Hastanesinde de kullanılan sismik izolatörler sayesinde asrın felaketi Maraş Depremi’nde Adana Şehir Hastanesinde faciadan dönülmüştür.

Hepimizin ortak noktası, hepimizin temennisi daha iyi bir Adapazarı ve refah seviyesi, yaşam standardı daha yüksek olan bir Adapazarı halkı. Bu yüzden Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler her konuda daha iyisi olsun diye eksiklerin tamamlanması, olmayanların olması adına vatandaşlarımızın talebi ve önerilerini de dikkate alarak Adapazarlıların sözcüsü olmaya devam edeceğiz."

Editör: Haber Merkezi