13Bcae5B B921 4Da0 9D41 5C155508599BSakarya'da 8 eğitim sendikası, şiddete karşı yarın iş  bırakma kararı aldı. Sendikalar tüm eğitim çalışanlarını eyleme katılmaya ve saat 14.30'da yapılacak basın açıklamasına katılmaya çağırdı.

Eğitim Sen, Eğitim İş, Hürriyetci Eğitim Sen, Eğitimin Gücü Sen, Tec Sen, Özel Okul Öğretmenleri Sendikası, Anadolu Eğitim Sen ve Hür Sen temsilcilerinin dün gerçekleştirdiği toplantıdan ortam eylem kararı çıktı. Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"İstanbul'un Eyüp ilçesinde bir özel okulda okul müdürlüğü yapan Emekli Öğretmen İbrahim Oktugan'ın bir öğrencisi tarafından öldürülmesi hepimizi derinden sarmıştır.
Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta iş yerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet sarmalı eğitim çalışanlarını hedef haline getirmiştir.

-Arka arkaya yaşan eğitim çalışmalarına yönelik şiddet olaylarını protesto etmek, 
-Böylesi olayların bir daha yaşanmaması, *Okullarda ki şiddetin arkasındaki nedenleri ortaya çıkarmak ve Eğitim Kurumlarında can güvenliğimizin sağlanmasına yönelik taleplerimizi kamuoyu ile paylaşmak üzere.

Biz aşağıda imzası bulunan sendikalar 10. Mayıs 2024 Cuma günü 1 günlük iş bırakma kararı ve aynı gün saat 14.30'da AKM önünde ortak Basın açıklaması yapmaya karar verdik.
Bütün eğitim çalışanlarını öncelikle iş bırakmaya sonrasında da AKM önündeki Basın açıklamasına davet ediyoruz."

KATILIMCILAR SİYAH AĞIRLIKLI GİYENECEK

Sakarya'da okul anketinde din yoklaması! Sakarya'da okul anketinde din yoklaması!

Toplantıda alınan karara göre, ortak basın açıklamasını sendikal temsiliyeti olmayan bir öğretmen okuyacak ve sendikalar logolu bayrak ve flama taşımayacak. 

Protestonın yanı sıra taziye oarak da değerlendirilen eyleme katılacak eğitim çalışanlarına siyah ağırlıklı giyinmeleri için çağrıda da bulunuldu.

Editör: Tuncer Kalaycı