Milyonlarca yurttaşın beklediği ve önemli kararların açıklandığı Kabine Toplantısı AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Erdoğan, koronavirüs tedbirlerine ilişkin "İllerimizi dört gruba ayırarak mart ayı ile birlikte kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak değerlendireceğiz. Restoran, kafe ve kıraathane gibi esnaflarımızı rahatlatacak adımlar önümüzdeki günlerde atılacak" dedi.

Erdoğan'ın açıklamasından satır başları şöyle:

►Kabine toplantımızda güvenlikten sağlığa, ülkemizin gündemindeki tüm meseleleri değerlendirdik. Geçtiğimiz günlerde Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesine yapılan harekatla ilgili ayrıntılar üzerinde de durduk.

►Temmuz 2015'ten bugüne kadar sınırlarımız içinde ve dışında yürütülen operasyonlarda verdiğimiz şehit sayısı 401'i asker, 443'ü jandarma, 299'u polis, 116'sı güvenlik korucusu olmak üzere bin 259'dur.

►Biz hiçbir zaman zalim olmadık, zalimin yanında yer almadık, zalime teslim olmadık çünkü biz her zaman mağdura kucak açtık, mazluma el uzattık, hukukunu koruyanın safını tercih ettik. Suriye'de, Libya'da, Karabağ'da, Somali'de Filistin'de, Irak'ta, Bosna'da, Kıbrıs'ta bunu yaptık. Müdahil olduğumuz her yerde aynı onurlu tavrı gösterdik. Şayet bedel ödememiz gerekiyorsa ödedik. Yeri geldi sokaklarımız karıştırılarak ödedik, yeri geldi siyasi kaosla ödedik, yeri geldi terör örgütleri üzerimize salınarak ödedik, yeri geldi darbe girişimiyle ödedik, yeri geldi ekonomik tuzaklarla ödedik ama hiçbir zaman eğilmedik, hiçbir zaman diz çökmedik, hiçbir zaman teslim olmadık. Milletimizle birlikte bir olduk, iri olduk, diri olduk, hep birlikte kardeş olduk ve önümüzde çıkan bütün engelleri birer birer aşmayı başardık. Bugün Türkiye, bölgesel ve küresel ldierlik hedefine doğru öyle lafta değil, bizzat sahada adım adım yürümektedir. Bugün Türkiye kim ne derse desin mazlumların ve mağdurların gönlünde taht kurmuştur.

►Terörle mücadele meselesi her türlü siyasi çekişmenin, hesabın, günlük polemiklerin üzerinde tutulması gereken milli bir konudur. Ülkemizin bütünlüğü, milletimizin birliğiyle ilgili böyle bir konuda her siyasi partinin sorumluluk duygusuyla hareket etmesini beklemek en tabii hakkımızdır. Amasız, fakatsız, lakinsiz bir şekilde terör örgütünü kınamayan hiç kimse kendini bu ülkenin partisi, siyasetçisi olarak takdim edemez. PKK ile arasına mesafe koyamadığı için bizim nezdimizde hiçbir zaman gerçek bir parti haline gelemeyen bir parti var. Terbiyesize bak. Alçaklıkta demiyorum, çukurlukta sınır tanımayan bu terör örgütü yardakçılarına Cumhur İttifakı olarak diyoruz ki bu millet sizden önce onca şehidimizin ve gazimizin hesabını soracak. Hem de öyle bir soracak ki kimse bir daha benzer ihanetlere teşebbüs edemeyecek. Peki bu ülkenin ikinci büyük partisi durumundaki CHP'ye ne oluyor. Kılıçdaroğlu dün yine çıktı tamamı yalan, tamamı yanlış olan bir sürü zırvayı arka arkaya sıraladı. Güya bize de sorular soruyor. Dünyadan ve ülkemizden haberi olmayan bir meczup sorsa diyeceğiz ki mazurdur. CHP'nin başındaki adamcağız hayatının bir bölümü memuriyetle, bir bölümü siyasetle geçmiş, kasetle gelmiş de olsa CHP'nin başkanlık koltuğunu cebren ve hile ile işgal etmiş bir adamcağızdır.

►Ülke olarak bir yandan terörle, bir yandan salgınla uğraşırken demokratik ve ekonomik kalkınmamızı ileriye taşıyacak çalışmaları da asla ihmal etmiyoruz.

►Türkiye'nin yeni başarı hikayelerini teknoloji öncülüğünde özgün işlere imza atan bilim insanlarımızla birlikte yazacağız. Geleceğimizi yüksek teknolojide, inovasyonda arıyoruz.

►Bu alanda gelecek 10 yıldaki hedeflerimizi ve yol haritamızı paylaştık. İnandığımız ve kendimizi adadığımız müddetçe bu hedeflere ulaşma konusunda önümüzde hiçbir engel göremiyorum.

►Son 18 yılda yaptığımız yatırımlarla bugün uzay alanında olgunlaşmış insan kaynağına sahip bir Türkiye var. Kendi uydularını üretebilen, geliştirebilen dünyada az sayıdaki ülke arasındayız. Gözünü uzaya dikmiş tutkulu evlatlara sahibiz. Ay'a ulaşmak ya da uzaya bir Türk vatandaşını göndermek gibi hedefler emin olun yalnızca birkaç adım ötemizdedir. Milli Uzay Programı'nın milletimizce büyük bir heyecanla karşılandığını görmek bizleri ayrıca memnun etti.

►Bu milletin derdiyle dertlenemediği gibi başarılarıyla gururlanamayan nasipsizler burada da kendilerini gösterdiler. Biz Samanyolu Galaksisi diyoruz, onların aklı hala samanda. Bu atılıma uzay masalı diyecek kadar küçüldüler.

►Bu yolda attığımız önemli adımlarda bir diğeri olan Türkiye'nin Otomobili projesi de son sürat devam ediyor.

►Şu ana kadar 35 bin zemin güçlendirme kolonu imal edildi. Boya, enerji ve gövde binalarının altyapı çalışmaları tamamlandı. Otomobilimizin teknolojik donanımına ilişkin geçtiğimiz hafta da önemli bir adım attık.

►Meteorolojinin anlık veri paylaşımına ilişkin bir çalışma gerçekleştirildi. Fikri mülkiyet haklarının tamamı size ait olan bir otomobile sahip olduğunuzda işte hangi teknoloji isterseniz onu aracınıza ekleyebiliyorsunuz. Bu araç Türkiye’nin yerli ve milli otomobili olarak geliştirilmeseydi, böyle bir adımı da gerçekleştiremeyecektik. Aziz milletim, üretim cephesinde de Türkiye yoluna güçlü şekilde devam ediyor.

►2020 yılının son çeyreğinde sanayi üretimini en çok artıran G-20 ülkesi olmayı başardık.

►Salgın başladığında IMF, 2021 yılı başında Türkiye’nin yüzde 5 daralacağını söylemişti, şu anda IMF, Türkiye’nin yüzde 1,2 büyüyeceği şeklinde tahminini güncellemek zorunda kaldı. Geçtiğimiz yıl, 169,5 milyarlık bir ihracat rakamına ulaşarak, küresel ihracat içerisindeki payımızı yüzde 1’in üzerine çıkardık.

►Ekonomimizin bu dönemde gösterdiği performans, salgın sonrasında ülkemize duyulan güveni çok daha iyi noktalara taşıyacaktır.

►Şu anda 5,5 milyonun üzerinde bir aşılama kampanyasını tamamladık. Bir yandan birinci aşı gruplarının kapsamı genişletilirken, ikinci aşılamaya da başlandı. Asıl önem verdiğimiz yerli aşı geliştirme çalışmalarını da yakından takip ediyoruz. Mart aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz ve inşallah oldukça yüksek rakamları göreceğimiz bir ay olacaktır. Bu çerçevede illerimizi dört gruba ayırarak mart ayı ile birlikte kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak değerlendireceğiz. Restoran, kafe ve kıraathane gibi esnaflarımızı rahatlatacak adımlar önümüzdeki günlerde atılacak.