Elvan Şafak

Tüm Makaleleri

Elvan Şafak

Uzman Psikolog

İstanbul Üniversitesi, psikoloji bölümünü bitirmiştir. Uzun yıllar Adapazarı Özel Enka Okullarında Okul psikoloğu olarak görev yapmıştır. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Madde Bağımlılığı Yüksek Lisans Programından mezun olmuştur.
Klinik Psikolog Yavuz Erten tarafından verilen ve iki yıl süren “Psikanalizden Dinamik Psikoterapilere” ve “Psikanalatik Terapide Teknik ve Pratik” başlıklı eğitim çalışmalarını tamamlamıştır. Alandaki farklı uzmanlardan “Davranış Bozukluklarına Psikanalatik Bakış” ve “Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikolojik Danışma” eğitimlerini almıştır.

Dr. Murat Dokur tarafından verilen, EFTA-TIC (Avrupa Aile Terapisi Derneği - Eğitim Birimi) onaylı 500 saatlik “Aile ve Çift Terapisi Eğitimi”nin dört yılını tamamlamış olup halen eğitimine devam etmektedir.

Cinsel Sağlık Ensititüsü Derneği (CİSED) tarafından verilen 120 Saatlik Cinsel Terapi eğitimini tamamlamıştır.

Türkiye’nin önde gelen lise ve üniversitelerinde “ Okulda Şiddet”, “ İletişim Becerileri” gibi konularda öğrencilere ve eğitimcilere yönelik vaka sunumu, atölye çalışmaları, eğitim ve seminer çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Psikoterapist İskender Savaşır’dan “Psikanalize Giriş, Psikanalitik Görüşme ve Yorumlama”, “Psikanalitik Rüya Yorumlama Çalışmaları” eğitimleri almış, Dalgın Sular Projesinde birlikte çalışmış, 2008 yılından 2018 Haziran ayında aramızdan ayrılışına kadar İskender Savaşır’dan her hafta düzenli mesleki eğitimler ve “Psikanalitik Psikoterapi Süpervizyonu” almıştır.

2011-2020 yılları arasında Moira Danışmanlık Merkezi’nde aile-çift, ergen ve yetişkinlere yönelik psikolojik danışmanlık çalışmalarını sistemik-dinamik yaklaşım dahilinde sürdüren Elvan Şafak 2020 Mayıs itibariyle kurucusu olduğu Fides Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

Türk Psikologlar Derneği, Aile ve Evlilik Terapileri Derneği, Cinsel Sağlık Ensititüsü Derneği ve Anadolu Psikanalitik Psikoterapiler Derneği üyesidir.