Et ve Süt Kurumu'nda son dönemde hemen her gün tekrarlanan ucuz et kuyruğundaki yurttaşlara çay - poğaça ikramında bulunan CHP Adapazarı ilçe yöneticileri, polis çağrılarak engellenmek istendi. İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, Kombine Müdürü Önder dağdelen'e sert tepki gösterdi.

Çetin, Önder Dağdelen'e hitaben yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
"CHP Adapazarı İlçe Başkanlığı olarak sırada bekleyen vatandaşlarımızla dertleşmemizden çay poğaça ikram etmemizden rahatsız olup polis çağıran kurum müdürüne sesleniyoruz. Sakarya Kombine Müdürü Önder dağdelen, sizin göreviniz vatandaşın ucuz ete ulaşmasını sağlamakdır. İktidarın borazanlığını yapmak, polis çağırıp faaliyetlerimizi engellemeye çalışmak değil. Ortada bir yasadışılık varba, vatandaşın 1 kilogram kıyma için sabahın kör karanlığında kuyruğa mahkum eden AKP iktidarının uygulamalarıdır.
AKP iktidarının yoksulu hiçe sayan politikalarının, en temel demokratik taleplerin bastırılmasına yönelik anlayışının bitmesine az kaldı. 15 Mayıs sabahı yepyeni bir Türkiye’ye uyanacağız hep birlikte."

"Vatandaşa bir dokun bin ah işit"

Belediyeye olan borçların yapılandırma süresi uzatıldı Belediyeye olan borçların yapılandırma süresi uzatıldı

Çetin, Et ve Süt Kurumu önündeki izlenimlerini ise şöyle anlattı:

"Sakarya Et ve Süt Kurumu merkez satış mağazası bölgenin tek satış mağazası olup, çevre il ve ilçelerden de dahil 1 kg. Kıyma, 1 kg. Kırmızı parça et alabilmek için gece 24.00’de gelip sıraya giren ve araçları içinde nöbetleşe bekleyen ailelerle dolup taşıyor. Her bir kişiye bir sıra numarası verildiği Et ve Süt Kurumu satış mağazasında sadece birer paket kıyma ve kırmızı et alma imkânı sağlanmaktadır. Çoğu aile 1 kg. fazla kıyma ve kırmızı parça et alabilmek için ailece gelip sıraya giriyor. Piyasada kıymanın kilosu 250-300 TL., kırmızı etin ise 350-400 TL. olduğu gerçeği ile 1 kilo kıymayı 119 TL, kırmızı eti de 140 TL'yealabilmek için çile çeken Sakarya halkı, bu izdiham ve yığılmanın önlenebilmesi için satış mağazalarının çoğaltılmasını istiyor, hatta ilçelere de birer satış ofisi açılmasının uygun olacağıni söylüyor.

Çoğu vatandaşımız sabahın erken saatlerinde gelmesine rağmen, satılan ürün miktarının sınırlı olması sebebiyle ihtiyaçlarını istedikleri gibi karşılayamıyor. Koyun etinin parça et olarak değil de bütün olarak satılmasını da eleştiriyor ve ürün miktarı ile çeşitliliğin artırılmasını istiyor.

Bunun yanı sıra Et ve Süt Kurumu binasının olduğu bölgeye  sabahın erken saatlerinde servis ya da toplu ulaşım olanağı olmadığını söyleyen vatandaşlarımız ne yazık ki ya bir gün önceden gelip sabah kadar dışarda beklediklerini, özel aracı olanların da araçlarının içinde sabahladıklarını anlatıyor ve  belediyeden Et ve Süt Kurumuna sabah erken saatlerde otobüs hizmeti ya da belirli noktalardan reng seferi sağlanmasını talep ediyor.
İnsanları 1 kilo ucuz kıyma alabilmek için geceden sabaha soğuk, yağmur, kar, kış demeden sıra edenlere isyan eden vatandaşlar, ilgililerin duruma el koymalarını insan onuruna yakışır şekilde beslenmek ve yaşamak istediklerini ifade ediyorlar.