Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Ebru Triko’da "ütü-paket" bölümünün tamamen kapatıldığı ve bu bölümde çalışan 35 işçinin işine son verildiği öğrenildi.

SEDAŞ işçisinden 1 Mayıs mesajı: Sözleşmeden kaçmayın SEDAŞ işçisinden 1 Mayıs mesajı: Sözleşmeden kaçmayın

SENDİKA ORTADA YOK!

35 işçi işten çıkış bildirgelerini imzalamayınca güvenlik görevlilerinin nezaretinde fabrikadan dışarı çıkarıldı. İşten çıkış bildirgelerini imzalamayanlar, örgütlü oldukları Hak-İş'e bağlı Öz İplik-İş Sendikası'nın da kendilerini sahipsiz bıraktığını söyledi.

ÇALIŞANLAR TEPKİLİ

İşçilerin büyük bir mağduriyet yaşadığını belirten çalışanlar ve aileleri, alınan karara büyük tepki gösteriyor. Bir çalışan tepkisini, “"Çalışanları zorla tek tek işten çıkarıyorlar. Tazminat falan yok, avukatla uğraşsın dört aydır beş aydır da maaş sıkıntısı yaşıyorlar ve sendika fabrikanın yanında, sendika bir gelip de burada hayırdır ne oluyor falan bu elemanların hakkını nasıl alacağız ne yapacağız ne edeceğiz demiyor. Hiçbir şey soran eden yok yok..." sözleriyle oiye getiriyor.

Adını vermekten kaçınan bir çalışan, “Mart ayının maaşını ise hala alamadık. Hak iş öziplik sendikaya bağlıyız. Görünürde işçinin yani bizim yanımızdalar ama işçiye sahip çıkmıyor,herhangi bir yaptırım uygulanmıyor. Tam tersine mobing yapıp maaşları vereceklerini söyleyip geçiştiriyorlar. İşçi hakkını istediği zaman ise işçiyi suçluyorlar veya yıllık izinlerden birkaç gün kullanarak izin yazıyorlar” diyor. (Kaynak: Medyabar.com)

Editör: Tuncer Kalaycı