Oyuncu Farah Zeynep Abdullah'a, intihar ederek yaşamına son veren 18 yaşındaki İpek Er'e "nitelikli cinsel saldırıda bulunduğu" suçlamasıyla tutuksuz yargılanan eski uzman çavuş Musa Orhan'a hakaret ettiği iddiasıyla bin 300 TL adli para cezası verildi.

Batman'ın Beşiri ilçesinde intihar eden İpek Er, bıraktığı mektupta eski uzman çavuş Musa Orhan'ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu yazdı. Orhan hakkında Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "nitelikli cinsel saldırı" suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanık Orhan'ın yargılanması sürerken, sosyal medyadan yaşananlara tepki gösterildi. Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020'de sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

EZGİ MOLA'YA PARA CEZASI VERİLDİ

Musa Orhan'ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ezgi Mola'nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Soruşturmanın ardından Mola hakkında "sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret" suçlarından 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasında savunma yapan Mola, Musa Orhan'ı tanımadığını, sosyal medya hesapları ve internet haber sitelerinde okuduğu yorumlardan sonra tweet attığını söyleyerek, "Kadına şiddete yönelik olarak bu ifadeleri kullandım. Tüm basın kanallarında çıkan haberlerde rahmetli İpek Er'in iddiasını doğrulayan Adli Tıp raporunu görünce, diğer sosyal medya kullanıcıları gibi ben de tabii ki bu durumun üzüntüsünü yaşadım ve üzüntümü sosyal medya hesabımda paylaştım. Benden önce 160 bin küsur bu konuyla alakalı tweet atıldı ve konu Türkiye gündemine girdi. Kadına yönelik şiddete karşı daha önce de paylaşımlarım oldu, bundan sonra da olmaya devam edecek. Çünkü kadına şiddetin ülkemizde kanayan bir yara olduğunu düşünüyorum. Ana akım medyanın konu üzerine haberlerini okuduğumda çok öfkelendim ve artık sona ermesi için bahse konu olan tweeti attım. Burada yorumumu şahsa değil; duruma yaptım. Beraatimi talep ediyorum" dedi.

Mahkeme, 24 Mayıs 2022'de açıkladığı kararla, Ezgi Mola'ya "hakaret" suçunu işlediği gerekçesiyle 87 gün adli para cezası karşılığı 6 bin 960 lira para cezası verdi.

İstanbul-Sivas YHT seferleri 4 Mayıs'ta başlıyor İstanbul-Sivas YHT seferleri 4 Mayıs'ta başlıyor

MOLA'YA DESTEK VEREN ABDULLAH HAKKINDA DA SUÇ DUYURUSU

Yargılamanın tamamlanmasının ardından Ezgi Mola’ya destek olmak için tweet atan oyuncu Farah Zeynep Abdullah hakkında da Orhan'ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, 30 Ağustos'ta Uşak Banaz Cumhuriyet Başsavcılığı'na müvekkiline hareket ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Soruşturmanın ardından Farah Zeynep Abdullah hakkında, Musa Orhan'a sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret ettiği iddiasıyla 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle Banaz Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Davanın 9 Mart'ta görülen duruşmasında karar çıktı.

Hakim, Farah Zeynep Abdullah'ın "hakaret" suçunu işlediğine hükmederek, geleceği üzerindeki etkilerini dikkate alıp, indirimlerle beraber 65 gün karşılığı bin 300 TL adli para cezası verilmesine hükmetti.

'HER VİCDANLI İNSANIN GÖSTERDİĞİ TEPKİDEN DAHA FARKLI DEĞİL'

Farah Zeynep Abdullah ise savcılık ifadesinde, Musa Orhan'ın suç duyurusunun kötü niyetli ve maddi çıkar amaçlı olduğunu belirtmiş ve "Paylaşım benim tarafımdan yapılmıştır. Ancak iddia edildiği gibi bu paylaşımın bir karalama kampanyası veya linç girişimiyle hiçbir şekilde ilgisi yoktur. Siirt'te zanlı Musa Orhan tarafından cinsel saldırıya uğradığını öne sürerek hayatına son veren İpek Er'in iddialarının adli tıp kurumunca hazırlanan raporla doğrulandığı görülmüş ve cinsel saldırı neticesinde intihar eden genç kıza ilişkin haberler tüm ülkede infial yaratmış ve beni de derinden sarsmıştır. İpek Er'e karşı yapılan bu cinsel saldırı neticesinde intihar etmesi, Musa Orhan'a ait spermin ölen İpek Er'in üzerinden çıkması ve Er'in intihar notunda yazılanlar sadece bende değil, toplum genelinde infial yaratmış ve büyük tepki uyandırmıştır. Oluşan bu tepki sonucunda da sosyal medyada binlerce kişi tarafından binlerce paylaşım yapıldığı görülmektedir. Tarafımca yapılan paylaşım her vicdanlı insanın gösterdiği tepkiden daha farklı değildir" ifadelerini kullanmıştı.

Editör: Tuncer Kalaycı