Ünlü aktör ve seslendirme sanatçısı Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti.

Selahattin Demirtaş ve Yiğit Bener’den roman: Arafta Düet Selahattin Demirtaş ve Yiğit Bener’den roman: Arafta Düet

Engür'ün ölümünü, "Leyla ile Mecnun" dizisinden rol arkadaşı Cengiz Bozkurt duyurdu. Bozkurt, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, "Köksal Engür abimizi böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yarın yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağ olsun" ifadelerini kullandı.

Köksal Engür kimdir?

1946'da Kars'ta dünyaya geldi. Henüz 10 yaşındayken TRT Ankara Radyosu "Çocuk Saati" programıyla mesleğe başladı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nü 1969'da tamamlayan sanatçı, TRT'de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmaları yaptı.

Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne gibi özel tiyatrolar ile Bakırköy Belediye Tiyatrosu, Devlet Opera ve Balesi yapımlarında rol aldı.

Afife Tiyatro Ödülleri'nde 1999'da "Yılın En İyi Erkek Oyuncusu", 2002'de ise "Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu" seçilen sanatçı, 2005'te 16. Ankara Film Festivali'nde "Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü aldı.

Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams'ın yanı sıra Susam Sokağı'ndaki "Büdü" karakteriyle Red Kit çizgi filminde "Red Kit"i seslendirdi.

"Leyla ile Mecnun" dizisinde oynadığı "Ak Sakallı Dede" rolüyle ayrıca sevilen Engür, "SüngerBob KareŞort" çizgifilminde Squitward'ü de seslendirdi.

Editör: Tuncer Kalaycı