İstanbul'da Newroz kutlaması: 224 gözaltı İstanbul'da Newroz kutlaması: 224 gözaltı

İstanbul’da Ocak 1996’da görevi başındayken gözaltına alındıktan sonra öldürülen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe, milletvekili aday adayı olmak için memur olarak çalıştığı kurumdan dün istifa etti. Göktepe, "Dileğim tek adamla değil, çok kadınla yürümek" dedi.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, Göktepe’nin Türkiye İşçi Partisi’ne adaylık başvurusu yapacağı öğrenildi.

Göktepe, adaletin ekmek ve su kadar elzem bir ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Eğer o duygu yeterince, gerektiği gibi olsaydı bugün deprem, sel, iş cinayetleri, gözaltında kayıplar, kadın cinayetleri, çocuk tacizleri bu denli olmazdı. Yıllarca bizlerin de ötelediği laiklik konusu ve ayrıca emeğin hakkını alması için, yoksulluğun geldiği boyutların sorgulanması, bir nebze de olsa dillendirilmesi ve sesimizin daha geniş kitlelere duyurmak için bu sürecin bir yol olduğunu düşündüm” dedi.

Göktepe, şunları kaydetti:

“İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe girmesi yetmez etkin uygulanmasının önündeki engelin aşılması gerekir. Bugün önümüzde duran en elzem şey ayrılıkları değil, aynılıklarımızı büyütmek. Çevremin de yoğun olarak teşviki sonucu verdiğim bir karar. Bütün bu saydıklarım ve daha fazlası sebebiyle ailemin de yoğun desteği ve talebi üzerine aldığım bir karar. Dileğim tek adam değil, çok kadınla yol yürümek.”