Sakarya'nın Sapanca ilçesinde CHP'li belediye, Kırkpınar halkının şiddetle karşı çıktığı ve engellemek için günlerce eylem yaptığı, ancak o dönemdeki AKP'li belediyelerin desteğiyle açılan teleferik hattını mühürledi.

Ergün Özkan yazdı: Karasu'yu bekleyen tehlike! Ergün Özkan yazdı: Karasu'yu bekleyen tehlike!

Sapanca'nın Kırkpınar Mahallesinde yapımına 2018 yılında başlanılan, ancak yöre halkının doğa katliamına yol açtığı gerekçesiyle karşı çıkıp, engellemek için günlerce nöbet tutuğu teleferik projesi; dönemin belediye başkanı Turgut Yılmazer tarafından desteklenmiş, projeye tepki gösteren Kırkpınarlılar güvenlik güçlerinin güç kullanımıyla karşı karşıya kalmış, protestolara katılan gençler gözaltına alınıp, kamuoyuna yasa dışı örgüt üyesi olarak lanse edilmişlerdi. Proje 2019 seçimlerinde seçilen Özcan Özen tarafından de desteklenmiş ve mahkemelerin iptal kararına rağmen 2023 yılında hizmete girmişti.

Teleferik Projesi'ni protesto eden Kırkpınarlılar, güvenlik güçlerinin sert müdahalesine maruz kalmıştı

31 Mart seçimlerini kazanan CHP'li Nihat Arda Şahin, büyük tepkilere neden olan projenin, iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı bulunmadığı  için mühürlendiğini açıkladı.

Sapanca Belediyesi'nin konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle denildi: 

Kıymetli Sapanca Halkı,

31 Mart 2024 seçimleriyle birlikte Sapanca Belediyesi olarak yeni bir döneme başlamış bulunmaktayız. Göreve geldiğimiz andan itibaren ilçemizin huzuru, güvenliği ve gelişimi için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Hasanpaşa mahallemizde bulunan teleferik işletmesiyle ilgili yaptığımız incelemeler sonucunda, işletmenin iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatına sahip olmadığını tespit ettik. Yapılan sözleşme gereği taahhüt edilen alan ve hizmetlerin tamamlanmaması (otopark ve yeşil alanlar) nedeniyle ruhsatın alınamadığı anlaşılmıştır. Bu sebeple, işletmenin faaliyetlerine geçici süre ile son verilmiş ve teleferik işletmesi mühürlenmiştir.

SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ

Beklentimiz, herhangi bir güvenlik ve hukuk sorunu olmaksızın, tüm şartların bir an önce yerine getirilerek teleferiğin Sapanca halkına ve turizmine yeniden kazandırılmasıdır. Bu süreçte halkımızın güvenliği ve huzuru önceliğimizdir. Gerekli çalışmaların tamamlanması için ilgili birimlerle iş birliği içinde olacağız ve süreci yakından takip edeceğiz.

Bu konuda halkımızın göstereceği anlayış ve destek için şimdiden teşekkür ederiz. Gelişmelerle ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz."

Editör: Tuncer Kalaycı