TİP: Ebru Triko işçileri yalnız değildir TİP: Ebru Triko işçileri yalnız değildir

Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İş) Sakarya Şube Başkanı Hasan Arıcı, SEDAŞ işçilerinin 1 Mayıs'a işveren tarafından geciktirilen toplu iş sözleşmesinin hayal kırıklığıyla girdiğini belirterek, "Ücretlerimizin bölgemiz koşulları göz önüne alınarak geçinilebilir şartlarda olmasını talep etmekteyiz" dedi.

Hasan Arıcı, 1 Mayıs dolayısıyla yaptığı açıklamada, emekçilerin, hak arama ve mücadele günü olan 1 Mayıs'ı bir yandan işsizlik korkusu diğer yandan geçim sıkıntısı ve daha da ağırlaşan sorunlarla mücadele ederek karşıladığını belirtti. Ulusal ve uluslararası düzeyde yaşanan gelişmelerin, başda dar gelirliler olmak üzere yaşamını emeğiyle sürdüren herkesi olumsuz etkilediğini ifade eden Arıcı, "Ücretlerdeki artışlara rağmen, dar ve sabit gelirli milyonlarca emekçinin satın alma gücü gerilemiştir. Ekmekten şekere, etten süte, meyve ve sebzeye kadar tüm temel gıda ürünlerine yüzde yüzü aşan zamlar, emekçilerin geçim şartlarını daha da ağırlaştırmıştır" ifadelerini kullandı.

SEDAŞ SÖZLEŞMESİNDE ÜCRET TEKLİFİ YOK!

TES-İş'in örgütlü olduğu işyerlerinde toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yapılmasının da güçleştiğini, işverenrlerin EPDK'dan enflasyon üzerinden bütçelendirmesinin çalışanları mağdur ettiğini anlatan Arıcı, SEDAŞ'ta devam een 8. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri hakkında da şu bilgileri verdi:

"SEDAŞ işyerimizde devam eden 8. Dönem T.İ.S normal sürede idari maddelerin tamamı üzerinde anlaşma sağlanmış, ancak arabulucu sürecinin sonuna yaklaşmamıza rağmen işveren tarafından ücret teklifi verilmemiştir. Bu durum, üyelerimizi hayal kırıklığına uğratmış ve emeklerinin değer bulmadığı hissiyatına kapılmalarına neden olmuştur.

Üyelerimiz, düşük ücretler nedeniyle moral ve motivasyonlarını kaybettiklerini, geçinememekten dolayı mesai sonrası ve istirahat saatlerinde başka işlerde çalışmak zorunda kaldıklarını dile getirmektedirler. Geleceğe dair umudu olmayan hiçbir işçinin verimli ve istekli çalışması mümkün değildir.

Sendika olarak iş barışından ve iş verimliliğinden yanayız. Bu hedeflere ulaşmak, sadece bizim çabalarımızla değil, işverenlerin de bu konuda önemli adımlar atmasıyla mümkün olacaktır. Ücretlerimizin bölgemiz koşulları göz önüne alınarak geçinilebilir şartlarda olmasını talep etmekteyiz."

Arıcı, sözlerinin sonunda yaşamını emekleriyle sürdüren herkesin emek ve dayanışma gününü kutladı.

Editör: Tuncer Kalaycı