Bahçeli'den 'sokak hayvanları' açıklaması! Bahçeli'den 'sokak hayvanları' açıklaması!

CHP, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Üyesi Gamze Taşçıer yaptığı basın toplantısında 1 Mayıs çağrısı yaptı. Türkiye’de emeğiyle, alın teriyle geçinen herkesin mutsuz olduğunu söyleyen Taşçıer, "Erdoğan’ın yıllardır Taksim’i her 1 Mayıs’ta kapalı cezaevine çevirdiğini de çok iyi biliyoruz. 1 Mayıs Taksim’dir, Taksim 1 Mayıs’tır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konudaki tavrımızı açık ve net olarak ilan ediyoruz. “Taksim Meydanı, emekçilerin ortak hafızasıdır.” diyerek 1 Mayıs yasağına ilişkin kararı kaldıran Anayasa Mahkemesi’nin 12 Ekim 2023’te almış olduğu kararın uygulanması çağrısını yapıyoruz." dedi.

"Her geçen gün daha da kötüye giden ekonomiye, ranta, çifte standarda, baskı ve sömürü düzenine artık yeter diyen herkesi 1 Mayısta alanlara bekliyoruz." diyen Taşçıer, " Tüm emekçileri bir arada durmaya, omuz omuza haykırmaya, hakkı olanı alabilmek için ses yükseltmeye davet ediyoruz. 'Yaşamaya evet, hayatta kalmaya hayır' demek için 1 Mayıs’ta meydanlara diyoruz" ifadelerini kullandı. 

1 Mayıs'ın sembol mekanının Taksim Meydanı olduğunu söyleyen Taşçıer, şunları söyledi:

"77 kanlı, 1 Mayıs'ı unutmuyoruz"

"77 Kanlı 1 Mayıs’ı hiç birimiz unutmuyoruz. Karanlık odaklar tarafından katledilen insanlarımızı anıyoruz.

Yakın tarihte olanları, söylenenleri de unutmuyoruz. 33 yıl sonra Taksim Meydanı yeniden 1 Mayıs için açıldığında “Bu Türkiye’nin demokratikleşme mücadelesinin bir eseridir.” sözlerini dün gibi hatırlıyoruz. “Dün Taksim 100 bin kişiyi ağırladı. Tarihi gün yaşandı. Türkiye bu bayram manzarası için 32 yıl beklemek zorunda kalmıştır.” diyeni biliyoruz.

Aynı Erdoğan’ın yıllardır Taksim’i her 1 Mayıs’ta kapalı cezaevine çevirdiğini de çok iyi biliyoruz. Bu yasakçı zihniyetin, Taksim’in tarihsel geçmişine sahip çıkmak isteyen emekçilere her türlü baskıyı, zulmü ve tehdidi yaptığını da biliyoruz.

"AYM aldığı kararı uygulamaya çağırıyoruz"

Tüm bunları bilerek de şunu söylüyoruz, 1 Mayıs Taksim’dir, Taksim 1 Mayıs’tır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konudaki tavrımızı açık ve net olarak ilan ediyoruz. “Taksim Meydanı, emekçilerin ortak hafızasıdır.” diyerek 1 Mayıs yasağına ilişkin kararı kaldıran Anayasa Mahkemesi’nin 12 Ekim 2023’te almış olduğu kararın uygulanması çağrısını yapıyoruz.

Hukuksuz yasak kararında ısrar edilmemesini, meydanın tarihine ve değerine uygun şekilde emekçilere açılmasını istiyoruz. Öyle sınırlı sayıda kişiyle, sembolik bir izin değil, meydanın milyonlara açılmasını istiyoruz. Sendikaların ve demokratik kitle örgütlerinin bu konudaki çağrılarına biz de destek veriyoruz.

"Emekliyi yormayın, çalışanları enflasyona ezdirmeyin"

Emekçiler güvencesizlikten, yokluktan, yoksulluktan, adaletsizlikten ve ertesi gün nasıl bir hayat yaşayacağını bilememekten yoruldu.

Artık yormayın emekçileri. Asgari ücretle sefalet koşullarında yaşamayı çalışanlara lütuf diye sunmayın, emeklilere verilecek üç kuruş zammı ekonomi batar yalanıyla süsleyip milyonlarca emekliye ne haliniz varsa görün demeyin, maaşlara gelen zamların daha yılın ilk çeyreğinde buhar olmasına göz yummayın. Çalışanları enflasyona ezdirmeyin.

Bugün iktidar tarafından yapılmak istenilen, tarihsel özelliğinden ve mücadele gerçekliğinden koparılıp ehlileştirmiş bir 1 Mayıs kültürü oluşturmak. Ama elbette bunu başaramıyorlar. Başaramayınca da baskıya, şiddete ve yasaklara başvuruyorlar.

"Yaşamaya evet, hayatta kalmaya hayır"

Bugün örgütsüz hale getirilip yalnızlaştırılmak istenilen işçi sınıfını, 17 bin lira ile hayata tutunmaya çalışan asgari ücretlileri, Kadro alamayan taşeron işçileri, Güvencesiz çalışan emekçileri, Çıraklık ve staj mağdurlarını, Ektiğinin karşılığını alamayan çiftçileri, Bugün de batmadık diye dua eden esnafımızı, 10 bin lira ile ölüm sınırında mücadele veren emeklilerimizi, Atanamayan öğretmenlerimizi, Her geçen gün daha da kötüye giden ekonomiye, ranta, çifte standarda, baskı ve sömürü düzenine artık yeter diyen herkesi 1 Mayısta alanlara bekliyoruz. Tüm emekçileri bir arada durmaya, omuz omuza haykırmaya, hakkı olanı alabilmek için ses yükseltmeye davet ediyoruz. 'Yaşamaya evet, hayatta kalmaya hayır' demek için 1 Mayıs’ta meydanlara diyoruz"

Editör: Tuncer Kalaycı