Sakarya'nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020'de meydana gelen patlamada 7 işçinin öldüğü, onlarca işçinin de yaralandığı Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'na ait arazide ilçe belediyesince yapılan imar değişikliğine tepkiler sürüyor. Araziyi satın alan kooperatifin ortağı olan MÜSİAD Sakarya Şubesi'nin bu işteki rolünün tesadüf olmadığı, imar değişikliğinde 500 milyon liralık rantın söz konusu olduğu belirtiliyor.

Gazete Duvar'dan Can Bursalı, imar değişikli geçen ay gerçekleştirilen araziyle ilgili gelişmeleri "10 kişinin öldüğü havai fişek fabrikasında MÜSİAD oyunu: 'Tesadüf değil'" başlığıyla heberleştirdi. Haberde görüşlerine yer verilen Hendek Belediyesi'nin CHP'li üyesi Setenay Halis, "Bu arazideki MÜSİAD ayrıntısı asla tesadüf değil" dedi.

Setenay Halis şunları söyledi:

"Kaçak barut üretimi yapılan fabrikada ölen işçiler ve askerlerin ailelerine parçalanmış bedenleri teslim edildi. Bu arazideki MÜSİAD ayrıntısı asla tesadüf değil. Burası 7 işçi ve 3 askere mezar oldu. Biz CHP olarak hayır dedik ancak diğer Belediye Meclisi üyeleri evet oyu verdi. Keşke böyle bir imar değişikliğine imza atmış olmasaydık."

CHP'li Anıl Özkan: Lanetliyorum! CHP'li Anıl Özkan: Lanetliyorum!

'ORTAK BİR YAS ALANIDIR'

Süreci takip eden CHP Sakarya Milletvekili Ayça Taşkent ise, "İş cinayetinin yaşandığı bu arazi, halkımız için ortak bir yas alanıdır. Bu arazideki imar değişikliği, rantı kamu vicdanının önüne koymaktadır." dedi.

Ortada bir kamu yararı olmadığına dikkat çeken Taşkent, "İnşaat alanının ve yüksekliğinin arttırılması, bir rant hırsı olduğunun ispatıdır. Rant hırsı kamu vicdanının önüne geçmemeliydi" diye konuştu. Hendek Belediyesi'nin tarihi bir fırsatı kaçırdığını ifade eden Taşkent, "Burası belediyeye devredilerek, ortak bir yas mekanı, bir orman haline getirilebilirdi" ifadesini kullandı.

Editör: Tuncer Kalaycı