Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş Londra'da, İşçi Partisi eski lideri Jeremy Corbyn ile buluştu. Görüşmeye birçok TİP taraftarının yanı sıra Cornyn'in basın danışmanları ve sanatçı Mehmet Ali Alabora da katıldı.

Evrensel'in haberine göre kuzey Londra'da Islington North bölgesinden bağımsız aday olan Corbyn'i seçim bürosunda ziyaret eden Baş, Corbyn'le birlikte ev ev gezerek seçmenden Corbyn'e oy vermelerini istedi.

Erkan Baş, “Ayrı ülkelerde yaşasak da aynı düşmana karşı mücadele ediyoruz” diyerek dayanışma içinde mücadele etmek istediklerini söyledi.

Corbyn ise, bölgesinde en büyük göçmen toplumlarından olan Türk ve Kürt toplumu ile yakından çalıştığını hatırlatarak, TİP üyelerinin seçim çalışmasına katılmasını istedi.

Taşkent: 9 milyon çocuk yoksullukla karşı karşıya Taşkent: 9 milyon çocuk yoksullukla karşı karşıya

Corbyn, uzun yıllar boyunca Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (DAY-MER) ile yakından çalıştığını, her yıl DAY-MER Festivali'ne katıldığını, bu yıl da 7 Temmuz'da yine katılacağını söyleyerek, Türk ve Kürt toplumu ile kurduğu iyi ilişkilerden söz etti.

Birlikte oy istediler

Baş ve Corbyn yaptıkları görüşme sonrası birlikte seçmen ziyaret ettiler. Gittikleri evlerde Türkiyelilere konuşan Baş, Corbyn'e oy istedi. Bir seçmen, "Biz ailece Corbyn'e oy vereceğiz" demesinin üzerine Baş, "Bu iş tamamdır" diyerek Corbyn'e olan ilgiden memnuniyetini belirtti.

Editör: Haber Merkezi