Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, "Siyaseti meslek olarak görmüyorum, toplumsal bir sorumluluk benim için. Siyaset yapmaya mecburuz" dedi.

Erkan Baş, Gazete Oksijen'den Aslı Perker ile yaptığı söyleşide 14 Mayıs seçimlerinin bugüne kadar yaşadığı en kritik seçim olduğunu belirttti. Önümüzdeki seçimde sadece TİP'in başarısını değil, ittifakın başarısını hedeflediklerini ifade eden Baş, siyaseti toplumsal bir sorumluluk olarak gördüğünü kaydetti.

Söyleşiden satır başları şöyle:

*Tek mesele TİP’in başarılı olması değil aynı zamanda ittifakın başarılı olması. Herhangi bir yerde gösterdiğiniz bir aday örneğin diyelim ki CHP’nin bir milletvekilini az çıkartmasına neden olursa bu çok büyük vebal. Çünkü bu CHP’den bir milletvekili düştü değil AKP-MHP tarafına bir milletvekili eklendi anlamına geliyor. Gerçekten çok ince hesaplar gerektiriyor.

CHP'den 1 Mayıs'ta "Taksim" çağrısı! CHP'den 1 Mayıs'ta "Taksim" çağrısı!

DAHA UZUN ADAM

Hiç doğru bulmuyorum o pankartları. (8 Mart'ta açılan Daha Uzun Adam' pankartı)  Hiç beğenmedim. Yakıştıramadım da kadınlara. Ben 8 Mart’a gitmiyorum, 8 Mart’ta evimde çocuk bakıyorum. Doğrusu bu çünkü. Kadınların siyasette kendi insiyatiflerini geliştirmeleri, kendi kararlarını kendileri vermeleri, kadın kurtuluş mücadelesinin kadınların eseri olduğunu görmeleri lazım. Hiçbir erkek kadın mücadelesinin parçası bile olamaz. O yüzden onu görünce çok üzüldüm. Hatta son dönemde beni en rahatsız eden şeylerden biri oldu.

"SİYASETİ MESLEK OLARAK GÖRMÜYORUM"

Bazen sokakta teyzeler ablalar falan “inşallah sen Cumhurbaşkanı olursun” diyorlar. “Beddua mı ediyorsunuz dua mı ediyorsunuz anlamadım” diyorum. Benim öyle bir siyasi kariyer hedefim yok, siyaseti meslek olarak görmüyorum, toplumsal bir sorumluluk benim için. Siyaset yapmaya mecburuz. 

"70'İN ÜZERİNDE AKADEMİSYENLE ÇALIŞIYORUZ"

Biz şimdi siyasette görünen dört kişiyiz ama 70’in üzerinde akademisyenle çalışıyoruz ve ne mutlu bize ki bunlar böyle başka yerlerde olduğu gibi kendilerini göstermeye meraklı arkadaşlarımız değil. İsimsiz kahramanlar. Hatta biz utanıyoruz bazen yaptıkları çalışmalar o kadar önemli ki sanki biz yapmışız gibi lanse ediliyor, öyle gözükmesin istiyoruz özellikle vurguluyoruz. Tabanımızda da il ve ilçe örgütlerimizde de mücadele deneyimlerinden gelen insanlar var.

Söyleşinin tamamını okumak için tıklayın