Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 7 Haziran'daki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri sonrası sürpriz biçimde Ulusal Meclisi feshetmesi sonrası düzenlenen erken genel seçimlerin ilk turu aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin zaferiyle sonuçlandı.

RN seçimin ilk turunda geçerli oyların yüzde 34,1'ini elde etti. Aşırı sağa blok oluşturmak amacıyla seçime Yeni Halk Cephesi adı altında beraber giren sol partiler ittifakı yüzde 29,1 oy elde ederken Cumhurbaşkanı Macron'a destek veren merkez partiler ittifakı yüzde 21,5'i geçemedi. Muhafazakar eğilimli Cumhuriyetçiler (LR) partisi ise yüzde 10,2'de kaldı.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin gerçek lideri Marine Le Pen, sonuçlar açıklandıktan sonra yaptığı konuşmada, "Macron yanlısı bloğun tamamen silindiğini" savundu. Aday olduğu seçim bölgesinde oyların yüzde 50'sinden fazlasını alarak ilk turda seçilen Le Pen, seçmenden ikinci turda mecliste mutlak çoğunluk istedi. RN lideri Jordan Bardella'nın Başbakan olmaya hazır olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Macron da seçimlerin 7 Temmuz'da yapılacak ikinci turunda "cumhuriyetçi ve demokrat adaylara oy verme" çağrısı yaptı.

Fransa'da sol sürpriz: Hükümet kurulabilecek mi? Fransa'da sol sürpriz: Hükümet kurulabilecek mi?

Radikal sol Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisi lideri Jean-Luc Melenchon, seçim sonuçları için "Macron, adayları ve sözde Cumhurbaşkanı çoğunluğunun yenilgisi" ifadelerini kullandı. İkinci turda adaylarının seçilemeyecek konumda olduğu bölgelerde aşırı sağa karşı diğer partilerin adaylarını destekleme çağrısında bulundu.

Muhafazakar eğilimli Cumhuriyetçiler (LR) partisi ise ikinci tur için kendi partileri dışında oy çağrısında bulunmayacaklarını açıkladı.

İlk tahminler ikinci tur sonunda mecliste RN'nin 240-270, sol ittifakın 180-200, merkez partilerin 60-90, Cumhuriyetçilerin ise 30-50 arası milletvekiline sahip olacağını gösteriyor.

Fransa'daki iki turlu seçim sistemi nasıl işliyor?

Fransa'da milletvekili seçimleri tek isim usulü iki turlu çoğunluk sistemine göre yapılıyor. Meclisteki 577 milletvekili için 577 ayrı seçim bölgesi bulunuyor. Her parti istediği kadar seçim bölgesinde tek bir adayla seçime katılıyor. Oy vermek için en az 18 yaşında ve seçmen kütüğüne kayıtlı olmak gerekiyor.

Seçimin ilk turunda geçerli oyların mutlak çoğunluğunu (yüzde 50 + 1 oy) elde eden aday doğrudan milletvekili seçiliyor. Bir seçim bölgesinde hiçbir aday ilk turda yüzde 50 barajını aşamaz ise ikinci tur yapılıyor. Bir seçim bölgesinde ikinci turda yarışabilmek için, ilk turda kayıtlı seçmenlerin en az yüzde 12,5'inin oyunu almış olmak gerekiyor.

Siyasi partiler ikinci turda genel olarak ideolojik duruşlarına göre aralarında ittifaklar kuruyor. Merkez, merkez sağ, merkez sol ve sol partilerin geçmişte ittifak kurmaya yanaşmadığı aşırı sağcılar son yıllarda bu tür seçimlerin ikinci turunda geleneksel sağcı ve muhafazakar seçmeden oy toplayabiliyor.

Kaynak: DW Türkçe